Logo Przewdonik Katolicki

Sakramenty wykradzione

Monika Białkowska
Wierni korzystający z sakramentów sprawowanych przez ukaranego kapłana zaciągają ciężką winę moralną fot. Cathopic

Kiedy słyszymy, że Msza sprawowana jest „ważnie, ale niegodziwie”, łatwo się skupić tylko na pierwszym słowie i uznać, że skoro jest ważna, to nie ma problemu. Tymczasem udział w niegodziwie sprawowanych sakramentach jest ciężką winą.

Ksiądz Daniel Galus, kontrowersyjny pustelnik z Czatachowej w archidiecezji częstochowskiej, obłożony został karą suspensy. Nie wolno mu sprawować sakramentów i sakramentaliów, głosić słowa Bożego, nosić stroju duchownego. Kaplica i dom w Czatachowej, służące za pustelnię i miejsce modlitwy oraz spotkań założonej przez księdza wspólnoty, zostały wyłączone z użytku liturgicznego. Sama wspólnota i prowadzone przez nią dzieła nie mają prawa używać nazwy „katolickie”. Decyzje te – jak czytamy w komunikacie kurii częstochowskiej – wynikają z tego, że mimo napomnień ks. Daniel Galus trwał w nieposłuszeństwie i nie tylko fałszywie oskarżał przełożonych, ale również wzbudzał niechęć do nich wśród wiernych. Msze św. sprawowane przez ks. Daniela Galusa są więc ważne, ale niegodziwe. Choć nikt nie jest w stanie odebrać wyświęconemu człowiekowi mocy święceń i tego, że jest on zdolny sprawować sakramenty, Kościół może mu powiedzieć, że nie ma on prawa sprawować tych sakramentów.

PK-20.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2022, na stronie dostępna od 24.06.2022

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki