Logo Przewdonik Katolicki

Między ofiarą a usługą

Monika Białkowska
fot. Godong/Universal Images Group/Getty Images

Praktyka składania ofiar przy okazji udzielania sakramentów oddala ubogich od Kościoła. Tak uznali biskupi Filipin, zobowiązując się do stopniowej rezygnacji z przyjmowania pieniędzy przy okazji sprawowanej posługi. Czy ich gest może przełożyć się na Europę?

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Filipin abp Romulo Valles przekonuje, że zniesienie systemu stypendiów jest spójne z głoszoną przez Kościół i opartą na Piśmie Świętym miłością do ubogich. Obowiązek zapłaty za posługi religijne bowiem „odstrasza, utrudnia i powstrzymuje ubogich od przyjmowania sakramentów”. Jego słowa nie były dla nikogo zaskoczeniem. O takich planach mówiło się już na Filipinach od początku lat 90., kiedy to odbywał się tam II Synod Plenarny. Wtedy zdecydowano, że ewentualna rezygnacja z przyjmowania opłat zależy od poszczególnych diecezji. Choć większość z nich na ten krok się nie zdecydowała, były wyjątki – między innymi w stołecznej diecezji Manila, gdzie wyrażono nadzieję, że wierni zmienią paradygmat z „kupowania sakramentów od Kościoła” na „wspieranie Kościoła”. Po decyzji Konferencji Biskupów w diecezjach mają powstać specjalne programy jak najszybszego odchodzenia od dotychczasowego systemu.

PK-8.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 8/2021, na stronie dostępna od 24.03.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki