Logo Przewdonik Katolicki

Papież na wyciągnięcie ręki

Michał Jóźwiak
fot. ANNA KACZMAR/DZIENNIK POLSKI-POLSKA PRESS

Charyzma Jana Pawła II pociągała wielu młodych ludzi. A jednak dla współczesnych siedemnastolatków Karol Wojtyła jest już tylko postacią historyczną, której nawet nie mieli szansy widzieć na oczy. Co i jak powinniśmy im powiedzieć o papieżu Polaku?

Jan Paweł II podczas 104 pielgrzymek odwiedził 132 kraje i około 900 miejscowości. W niektórych krajach, choćby w Polsce, bywał wielokrotnie. Podczas wszystkich podróży zagranicznych przebył ponad 1 700 000 km, co odpowiada 42-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika. Te liczby to nie tylko ciekawostka. To przede wszystkim konkretne zobrazowanie tego, jaki był ten pontyfikat. Nie bez przesady można powiedzieć, że papież spędził sporą jego część w samolotach, samochodach, pociągach – mówiąc ogólnie poza Watykanem. Ponad 26 lat jego posługi na Tronie Piotrowym to był czas wychodzenia do wiernych. Wychodzenia nie symbolicznego, ale bardzo konkretnego. Jan Paweł II był papieżem dostępnym niemal na wyciągnięcie ręki. Żaden z jego poprzedników tyle nie podróżował i tak często nie spotykał się z ludźmi. Styl jego pontyfikatu był z pewnością przełomowy i wyznaczył następcom drogę, którą dzisiaj chyba trudno byłoby im zmienić.

O czym zapomnieliśmy?
Osobom w średnim wieku lub starszym nie trzeba tłumaczyć, czym był dla Kościoła i Polski pontyfikat Jana Pawła II. Wielu z nich doskonale pamięta fragmenty homilii i przemówień, których spora część ma znaczenie historyczne. Tyle że dla dzisiejszych nastolatków Karol Wojtyła jest postacią historyczną. Co o nim wiedzą? Pewnie słyszeli słynne anegdoty o kremówkach czy opowieści dotyczące pielgrzymek do naszego kraju. Znają księży, którzy zdecydowali się pójść do seminarium inspirowani papieżem z Polski. Znają Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, nazywaną żywym pomnikiem Jana Pawła II. To nie wystarczy.
Jeśli chcemy, alby młodzi byli zainteresowani wartościami płynącymi z tego pontyfikatu, sami musimy nimi żyć i je w sobie odnawiać. Młodzież nie dowie się wiele o ważnych wydarzeniach tego pontyfikatu lub encyklikach, jeśli starsze pokolenie nie zechce o tym w sposób przystępny opowiedzieć. A przecież lata 1978–2005 były z pewnością przełomowe dla Kościoła. Jan Paweł II swoją otwartość przełożył nie tylko na relacje z wiernymi, ale także na relacje ekumeniczne i międzyreligijne. Jako pierwszy papież pojawił się w synagodze czy meczecie. Powołał Światowe Dni Młodzieży, które do dzisiaj są wydarzeniem o znaczeniu globalnym.
banerek-pod-teksty.png

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 41/2021, na stronie dostępna od 17.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki