Logo Przewdonik Katolicki

Synodalność. Kościół na nieznanych wodach?

KS. ARTUR STOPKA
fot. Franco Origlia/Getty Images

9 i 10 października w Watykanie zainaugurowany zostanie planowany na dwa lata „proces synodalny”. Wielu jest zaskoczonych. A przecież papież Franciszek od dawna sygnalizował, że synodalność jest drogą Kościoła w tym tysiącleciu.

Gdy w marcu 2018 r. Międzynarodowa Komisja Teologiczna, ustanowiona przez papieża Pawła VI przy Kongregacji Nauki Wiary, opublikowała dokument zatytułowany „Synodalność w życiu i misji Kościoła”, wielu nie zorientowało się, że to bardzo ważny sygnał i że trzeba się tematem zacząć intensywnie interesować. W Polsce publikacja przeszła właściwie bez echa. Do tego stopnia, że nawet nie powstało oficjalne tłumaczenie dokumentu.
 
Sprawy nabrały przyspieszenia
W maju br. do publicznej wiadomości przekazany został „Dokument dotyczący procesu synodalnego” zatwierdzony przez papieża Franciszka. Media donosiły zgodnie, że XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod zaplanowanym wcześniej hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, rozpocznie się w październiku 2021 r. i potrwa do października 2023 r. Okazało się, że zgromadzenie synodalne w Rzymie odbędzie się nie, jak przewidywano, w październiku 2022 r., lecz rok później. A Synod będzie nie jednorazowym wydarzeniem, odbywającym się w Watykanie, lecz złożonym z trzech faz procesem, który obejmie cały Kościół.
Na stronie Konferencji Episkopatu Polski znalazły się informacje pozwalające w skrócie prześledzić planowany przebieg wydarzeń. Podano, że proces synodalny zostanie zainaugurowany oficjalnie przez papieża w Rzymie 9 i 10 października. Tydzień później, 17 października, nastąpi inauguracja w Kościołach partykularnych.
 
Biuro Prasowe informuje
„Pierwszy etap procesu ma miejsce na szczeblu lokalnym i potrwa do kwietnia przyszłego roku” – wyjaśniało Biuro Prasowe KEP. Dodało, że zgodnie z ogłoszonym przez sekretarza Synodu dokumentem, celem tej fazy synodalnej jest „konsultacja całego Ludu Bożego”. Dalej można przeczytać, że sekretariat Synodu przygotuje kwestionariusz i vademecum z propozycjami, jak przeprowadzić konsultacje w każdym Kościele partykularnym. Każdy biskup będzie musiał mianować osobę odpowiedzialną za przebieg synodu na szczeblu diecezjalnym oraz za kontakt z konferencją biskupów. „To właśnie w ramach lokalnych episkopatów podjęte będzie ostateczne rozeznawanie i wypracowana zostanie synteza, którą należy przesłać do Rzymu” – tłumaczyło Biuro Prasowe polskiego episkopatu.
banerek-pod-teksty.png

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 40/2021, na stronie dostępna od 10.11.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki