Logo Przewdonik Katolicki

Będzie bezpieczniej

Piotr Wójcik
fot. GRZEGORZ DEMBINSKI/POLSKA PRESS-GALLO IMAGES

Wprowadzone od 1 czerwca zmiany w przepisach ruchu drogowego nie wyeliminują wszystkich dramatycznych zdarzeń na drogach. Nie zmienia to faktu, że w tym zakresie zrobiliśmy kolejny krok w dobrą stronę.

Ostatniego dnia maja w Mrągowie volkswagen passat wjechał na przejściu dla pieszych w 82-letniego mężczyznę. Ranny trafił do szpitala, gdzie niestety zmarł. Do podobnych sytuacji dochodzi w Polsce co roku kilkaset razy. W ubiegłym roku prawie 200 pieszych straciło życie na pasach. Corocznie nad Wisłą ginie proporcjonalnie cztery razy więcej pieszych niż za Odrą. Od długiego już czasu komentatorzy i aktywiści zajmujący się bezpieczeństwem ruchu drogowego apelowali do rządzących o wprowadzenie przepisów, które poprawiłyby sytuację na przejściach dla pieszych. I wreszcie od 1 czerwca tego roku zmiany te wchodzą w życie. Zapewne nie od razu bezpieczeństwo na polskich drogach wzrośnie, gdyż wiele szkodliwych nawyków mamy zakorzenionych od lat, jeśli nie dekad. Doświadczenia innych krajów wskazują jednak, że nawet niewielkie korekty w przepisach potrafią w krótkim czasie przynieść zaskakująco dużą poprawę.

PK-24.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2021, na stronie dostępna od 14.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki