Logo Przewdonik Katolicki

Mocne strony nastolatka

Bogna Białecka, psycholog
fot. Julymilks/Adobe Stock

Dorastanie często wiąże się z powątpiewaniem w siebie, w swoje możliwości. Jak pomóc nastolatkowi odkryć i rozwijać jego mocne strony?

Wielu nastolatków wątpiących we własne możliwości pogarsza jeszcze sprawę, koncentrując się na swoich niepowodzeniach, słabych stronach, wywołując efekt samospełniającego się proroctwa. Gdy człowiek powtarza sobie wystarczająco często, że wszystko jest do niczego i on sam też, zaczyna się zachowywać zgodnie ze swoimi obawami.
Wielomiesięczny lockdown, izolacja społeczna, niepewna przyszłość i wielogodzinne tkwienie przed ekranem u części młodzieży pogłębiło jeszcze problem. Długotrwały stres wydrenował ich niejako z energii i chęci do życia. Dlatego warto wiedzieć, co my – dorośli (a zwłaszcza rodzice) możemy zrobić, by pomóc im odkryć swoje mocne strony, zalety i co więcej – uwierzyć, że to trwałe cechy, możliwe do doskonalenia, a nie przypadkowy łut szczęścia.
PK-24.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2021, na stronie dostępna od 14.07.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki