Logo Przewdonik Katolicki

Ptak w klatce nie przestaje śpiewać

Anna Druś
Dwa kościoły w centrum Santiago de Chile zostały spalone w pierwszą rocznicę protestów antyrządowych 19 października 2020 r. fot. Pablo Rojas Madariaga/SOPA Images-Sipa USA-East News

Coraz więcej ludzi na świecie jest pozbawionych wolności religijnej. Źle jest nie tylko tam, gdzie rządzą islamscy ekstremiści, ale również w autorytarnych reżimach, kontrolujących obywateli okiem Wielkiego Brata.

Wracający z wieczornej modlitwy pastor jednej ze wspólnot ewangelikalnych działających na terenie Indii zginął w wypadku motocyklowym, ponieważ ktoś rozciągnął w ciemnościach stalową linkę niedaleko jego domu. Ktoś, kto doskonale wiedział, kim pastor jest, i komu się nie podobało, że nie jest hinduistą.
Również w Indiach w marcu tego roku jadące pociągiem katolickie zakonnice zostały zaatakowane przez współpasażerów tylko za to, że skojarzyły się im z nawracaniem na chrześcijaństwo. Siostry cudem uniknęły zbiorowego linczu.
Tylko w tym roku islamiści związani z Boko Haram porwali na terenie Nigerii kilkaset uczniów lub studentów. Z dochodowym biznesem, jakim stał się ten proceder, łączy się walka z zachodnią edukacją, którą na terenie tego kraju mają prowadzić chrześcijańskie szkoły.
To tylko trzy przykłady sytuacji łamania wolności religijnej na świecie w ostatnim czasie. Gdy piszę ten tekst, prawdopodobnie zdarzyło się ich znacznie więcej. Pewnie i dziś porwano kogoś dla okupu, oskarżono o bluźnierstwo przeciw jedynie słusznej religii jego państwa, nie udzielono pomocy lekarskiej dlatego, że wyznaje nie tego Boga, co powinien.

Pk-18.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 18/2021, na stronie dostępna od 09.06.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki