Logo Przewdonik Katolicki

Wokół Nobla

Natalia Budzyńska
fot. The Nobel Foundation

Akademia Szwedzka wydaje się w dobrej kondycji, także finansowej, i bardzo pragnie, by skandal sprzed dwóch lat został jak najszybciej zapomniany.

Nie znam amerykańskiej poetki Louise Glück, która dostała tegorocznego literackiego Nobla. Wyczytałam, że urodziła się w 1943 r. w Nowym Jorku, dokąd przybyli jej dziadkowie, Żydzi z Węgier. Że jako nastolatka długo cierpiała na anoreksję, przez co miała indywidualny tryb nauczania. Z powodu zaburzeń odżywiania przeszła przez wieloletnią psychoterapię. Wydała kilkanaście tomów poezji, za większość z nich bywała nagradzana, także tymi najważniejszymi amerykańskimi nagrodami literackimi. Pisze też eseje oraz wykłada na Yale University.
Szwedzka Akademia ogłaszając werdykt, zaznaczyła, że należy jej się nagroda „za jej bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną ludzką egzystencję uniwersalną”. Niestety, nie mogę tego sprawdzić, bo nie przetłumaczono na polski żadnego tomiku jej wierszy. Louise Glück nie przyjedzie do Sztokholmu odebrać nagrody, która w tym roku jest wyższa o milion koron i wynosi 10 mln koron.

PK-42.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 42/2020, na stronie dostępna od 18.11.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki