Logo Przewdonik Katolicki

Ksiądz do zbawienia (nie)koniecznie potrzebny

ks. Andrzej Draguła

Społeczny wizerunek księdza jako „funkcjonariusza” Kościoła wyraźnie się pogarsza. Kto jest temu winny? Jakiego kapłana chcą ludzie, a jakiego chce widzieć teologia katolicka?

Uroczystość Chrystusa Króla to w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej święto patronalne seminarium duchownego w Paradyżu. Z tej okazji czytany jest list rektora, a klerycy i wykładowcy – a nie ma ich zbyt wielu – rozjechali się na parafie. To nie jest „niedziela powołań”, to raczej „niedziela seminarium”, której celem jest przypomnienie, że dzieło powołań, w którym seminarium odgrywa ważną rolę, jest dziełem wszystkich, całego Kościoła. W liście rektora, a być może i w niejednej homilii, pojawiło się dzisiaj słowo „kryzys”. Kryzys powołań – jeśli pod tym terminem rozumiemy spadek liczbowy kleryków w seminariach – jest faktem. Debata nad jego przyczynami trwa. Wskazuje się na czynniki demograficzne, socjologiczne, ale także wizerunkowe.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 49/2019, na stronie dostępna od 25.12.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki