Logo Przewdonik Katolicki

Burza wokół krzyża

Monika Białkowska
fot. Pawel Murzyn/East News

Nawet z drobiazgu łatwo rozpętać wojnę. Wystarczy zamiast racjonalnych użyć argumentów ideologicznych. Spór o krzyż na Giewoncie to świetny przykład, jak w dyskusji możemy nie dać się sprowokować ideologii.

Jeden z wielu
Krzyż na Giewoncie wcale nie jest niezwykły. Charakterystyczny dla polskich Tatr ma swoich odpowiedników w wielu miejscach świata. Krzyże stoją na szczytach Alp i Beskidów, można je znaleźć w pasmach górskich w Irlandii czy w Ameryce. Ludzie stawali je już w XIII w. Zwyczaj ten nasilił się najpierw w wieku XVII, a potem również w XIX, gdy mocno rozwijał się alpinizm. Krzyże na szczytach miały, oprócz religijnej, również praktyczną funkcję. Umieszczano przy nich specjalną księgę, do której wpisywali się kolejni śmiałkowie, zdobywający szczyt. Montowano na nich urządzenia do pomiarów prędkości wiatru, ciśnienia powietrza, wilgotności czy temperatury. Na przełomie XIX i XX w. o takich właśnie krzyżach stawianych we Włoszech opowiadał ks. Kazimierz Kaszelewski swoim parafianom w Zakopanem. Mówił na tyle przekonująco, że postanowili oni również wznieść swój krzyż. Ten pierwszy, drewniany i próbny, zbito wysoki na dziesięć i pół metra i sprawdzano, czy widać go z Zakopanego. Ten stały zamówiono jeszcze wyższy, na siedemnaście i pół metra, z czego dwa i pół miało zostać wbite w skały. Specjalny otwór przed siedem dni wykuwało dwóch górali.
Krzyż do Zakopanego przyjechał z Krakowa pociągiem. W pierwszym roku XX w., 3 lipca 1901 r., po Mszy św. w kościele w Zakopanem, osiemnaście wozów i pół tysiąca ludzi wyszło w drogę do Hali Kondratowej, transportując wszystkie elementy krzyża, ważące w sumie blisko dwie tony oraz czterysta kilogramów cementu i dwieście konewek wody.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 36/2019, na stronie dostępna od 01.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki