Logo Przewdonik Katolicki

Reglamentowana niepełnosprawność

Rafał Bakalarczyk
fot. Tomasz Gzell/PAP

Niedawno wprowadzone świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji pomoże ludziom potrzebującym opieki. Niestety, wiele z nich nie zakwalifikuje się do tej pomocy lub otrzyma ją w pomniejszonej kwocie.

Podpisaną przez prezydenta ustawę o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji umownie – jeszcze przed jej przyjęciem – nazywano 500 plus dla niepełnosprawnych. To w świetle ostatecznego kształtu nowego świadczenia nieco mylące określenie. Po pierwsze, otrzyma je tylko część osób z niepełnosprawnościami. Po drugie, dla części z nich będzie to świadczenie niższe niż 500 złotych. Przyjrzyjmy się – na hipotetycznych przykładach – w jakich sytuacjach i w jakiej wysokości można będzie otrzymać pomoc, a w jakich nie będzie ona przysługiwać.
 
Nie zawsze 500 złotych
Ustawa zakłada wprowadzenie nowej formy pomocy finansowej. Jej adresatem mają być osoby głęboko niepełnosprawne, wymagające opieki, w ustawie nazwane „całkowicie niezdolnymi do samodzielnej egzystencji”. To takie sformułowanie powinno widnieć w orzeczeniu dla osób ubiegających się o pomoc (lub w imieniu których o to wsparcie stara się prawny opiekun). Okazuje się, że nie wszystkie osoby znacznie niepełnosprawne mają takie orzeczenie, wobec czego ponownie będzie trzeba poddać się weryfikacji lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Maksymalna kwota świadczenia to 500 złotych. W takiej wysokości pomoc otrzymają jednak osoby, których łączny dochód z otrzymywanych świadczeń (typu: emerytury, renty, świadczenia z pomocy społecznej inne niż jednorazowe) nie przekracza 1100 złotych brutto. Do takiej pomocy mogą więc zakwalifikować się obecnie przede wszystkim osoby pobierające minimalną rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, pobierający minimalne emerytury (o ile posiadają odpowiednie orzeczenie) oraz osoby na rencie socjalnej, a więc uznane za całkowicie niezdolne do pracy, których niepełnosprawność powstała, jeszcze zanim uzyskali pełnoletność.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 36/2019, na stronie dostępna od 01.10.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki