Logo Przewdonik Katolicki

Ucieczka do przodu

Piotr Jóźwik
fot. EpiskopatNews

Lewo, prawo czy pośrodku to nie są drogi Kościoła – jedyną jest człowiek. Jeśli  będziemy o tym pamiętać, to łatwiej będzie nam realizować naszą misję.

To była środa 27 lipca 2016 r. Papież Franciszek właśnie przyleciał do Polski. Pierwszym punktem jego wizyty, związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży, było spotkanie na Wawelu z przedstawicielami naszych władz. Wszyscy zastanawiali się, co polskiemu rządowi – niechętnemu przyjmowaniu w Polsce uchodźców – powie papież, który na każdym kroku przypominał, że tym, którzy uciekają przed zagrożeniem życia i zdrowia, jesteśmy jako chrześcijanie winni pomoc.

„Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary” – powiedział na Wawelu papież. Jego słowa musiały ucieszyć krytyków rządu. Oto bowiem głowa Kościoła katolickiego, z którym tak bardzo utożsamiają się rządzący, mówi, że pomoc na miejscu jest niewystarczająca i musimy być gotowi, by uchodźców przyjąć u siebie. A o to apelowała przecież opozycja i szeroko rozumiana lewica. Czyżby papież był po ich stronie?
W tym samym przemówieniu Franciszek poruszył też inny wątek. „Życie musi być zawsze przyjęte i chronione – zarówno przyjęte, jak i chronione – od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie” – powiedział. A to już lewej stronie było absolutnie nie w smak.

Wawelskie wystąpienie Franciszka jest dobrym przykładem tego, jak nauczanie Kościoła wymyka się współczesnym podziałom. Kościół nie stoi ani po stronie lewej, ani po stronie prawej. Jest po stronie człowieka – i tego, który jeszcze się nie urodził, jak i tego, który na pontonie ucieka przed wojną przez Morze Śródziemne.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 34/2019, na stronie dostępna od 16.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki