Logo Przewdonik Katolicki

Owca potrzebna zaraz

Agata Bobryk
fot. Agata Bobryk

Na początek jest marzenie – żeby rezerwat przyrody Góra Świętej Anny porosły ciepłolubne łąki. Do pracy zabierają się ludzie oraz… zwierzęta. Są bowiem takie sfery, w których żadna technologia nie może zastąpić natury.

To miejsce wygląda jak sawanna. Nad połaciami żółtych, spieczonych słońcem traw górują krzewy głogu. Korony części z nich układają się w kształt parasola, co upodabnia je do sylwetek afrykańskich akacji. Niemal podświadomie oczekuję, że zaraz za garbem wzgórza wyłoni się stadko zebr lub długoszyja żyrafa.
Spod nóg uciekają jaszczurki: brązowe żyworódki, zielone zwinki. Jaszczurki łatwiej jest usłyszeć – jako szelest wśród traw – niż zobaczyć. Żeby wypatrzeć je w gęstwinie, trzeba się zatrzymać. Skupić wzrok, nasłuchując równocześnie. Potrzebna jest uważność. Zresztą nie tylko w przypadku obserwacji jaszczurek. Rezerwat przyrody Góra Świętej Anny w dużej mierze chroni bowiem to, co łatwe do przeoczenia. Skały nefelinitu, które wydobywano na terenie Góry Świętej Anny w XIX w., są pamiątką po czasach, gdy 27 mln lat temu istniał tu wulkan. W odsłoniętych wapieniach widoczne są delikatne odciski – skamieniałości liliowców i gąbek, znak, że jeszcze wcześniej znajdowało się tutaj morze. Sam rezerwat także istnieje w obecnej formie, dzięki temu, co niepozorne – stadu niewielkich szarobrązowych owiec o niewybrednym apetycie.
 
Od nieużytku do łąki
– Dla nas to był obciach. Mówiło się, że jest rezerwat, ale on był cały zarośnięty. Zero widocznych walorów. Odwiedzający nas turyści chcieli zobaczyć skały, które są tam chronione, ale wszystko było zakryte – opowiada Beata Wielgosik, główny specjalista ds. ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym Góra Świętej Anny.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 33/2019, na stronie dostępna od 10.09.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki