Logo Przewdonik Katolicki

Nowy grzeczny świat

Agata Bobryk
Antyutopia, czyli Nowy wspaniały świat powrócił na ekrany w lipcu 2020 r. w unowocześnionej wersji. W serialu Brave New World wystąpili m.in. Harry Lloyd i Demi Moore fot. materiały prasowe

Oto paradoks: jedna z najbardziej przerażających wizji przyszłości pokazuje ludzkość… szczęśliwą. Niestety, w najnowszej serialowej adaptacji Nowego wspaniałego świata opowieść o piekle ziemskiego raju sprowadzono do kolejnej sztampowej historii o walce klas.

Ciśnie mi się pod palce określenie „politycznie poprawny”, choć ani za nim nie przepadam, ani nie oddaje on całkowicie istoty problemu. Nowy wspaniały świat dostępny na platformie Netflix to na wielu polach całkiem dobry serial, który w niektórych aspektach radzi sobie nawet lepiej niż literacki oryginał. Trzeba zauważyć, że zadanie, które postawili sobie jego twórcy, nie należało do łatwych.
Pierwsze wydanie powieści Aldousa Huxleya miało miejsce niemal 90 lat temu. Od tego czasu powieść zdążyła przejść do kanonu literatury, odcisnąć mocne piętno na popkulturze i stać się inspiracją dla zwolenników teorii spiskowych. Mimo upływu lat Nowy wspaniały świat pod wieloma względami nie tylko nie stracił na aktualności, a nawet na niej zyskał. Dziś niektóre z osiągnięć naukowych przewidzianych przez Huxleya, np. zapłodnienie pozaustrojowe czy klonowanie, stały się faktem. Czy za pomocą inżynierii genetycznej można poprawiać człowieka? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Jeśli nie, to z jakiego powodu? To dylematy, z którymi zmaga się współczesna bioetyka, nie literatura science fiction. Równie aktualne pozostaje (i pozostanie już do końca czasów) najważniejsze pytanie, które stawia Huxley – czym jest szczęście i czy warte jest każdej ceny?

PK-16.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 16/2021, na stronie dostępna od 27.05.2021

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki