Logo Przewdonik Katolicki

Putin u Franciszka: do trzech razy sztuka?

Maria Przełomiec
fot. ALESSANDRO DI MEO POOL/PAP EPA

Po Władimirze Putinie Franciszek spotkał się z hierarchami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Takie konsultacje świadczą o tym, że papież zdaje sobie sprawę zarówno z trudnej sytuacji Ukrainy, jak i roli, jaką cerkiew unicka odgrywa w tym państwie.

To była szósta wizyta rosyjskiego prezydenta w Watykanie i trzecie spotkanie Władimira Putina z papieżem Franciszkiem. Z tamtą pierwszą rozmową z 2013 r. nie wiązano chyba specjalnych oczekiwań. Rosja była uważana wtedy za względnie przewidywalne państwo, tak więc najważniejszą sprawą mogła być np. kwestia ewentualnej papieskiej wizyty w tym kraju, o czym, jak wiadomo, marzyli poprzednicy Franciszka, przede wszystkim św. Jan Paweł II. Inaczej wyglądała sytuacja dwa lata później, w czerwcu 2015 r., czyli 14 miesięcy po zajęciu przez Moskwę Krymu i rozpoczęciu wojny w Donbasie. Wówczas głównym tematem spotkania rosyjskiego prezydenta (który nota bene spóźnił się 70 minut) z głową Kościoła katolickiego była Ukraina. Franciszek apelował o szybkie rozwiązanie „poważnej sytuacji humanitarnej” w Donbasie oraz włączenie się Moskwy w wysiłki mające doprowadzić do „stopniowego odprężenia w regionie”. Na koniec podarował Putinowi tradycyjny prezent dla przywódców państw, czyli medal Anioła Pokoju.
 
Problemy Putina
Tegoroczne spotkanie różni się od dwóch poprzednich przede wszystkim dlatego, że tym razem na wizycie w Watykanie zależało, jak się wydaje, przede wszystkim rosyjskiemu prezydentowi, co nie przeszkodziło mu tradycyjnie przybyć z ponad godzinnym opóźnieniem. Oczywiście nie wyłącznie jemu. Dla Kościoła ważna jest sytuacja chrześcijan w Syrii i na całym na Bliskim Wschodzie, gdzie Moskwa pozostaje istotnym graczem. Przez część kościelnych środowisk Putin może być również traktowany jako sojusznik w walce z nasilającymi się na Zachodzie atakami na Kościół i chrześcijaństwo.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 28/2019, na stronie dostępna od 06.08.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki