Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi o aborcji

Krzysztof Jankowiak
fot. Unsplash

Ostatnie lata nie są dobre dla sprawy obrony poczętego życia w Polsce. Na ile za życiem opowiadają się ludzie młodzi? CBOS pyta ich m.in. o stosunek do aborcji – wyniki badania „Młodzież 2018” dają podstawy do umiarkowanego optymizmu.

Żadna z podejmowanych w ostatnich latach prób zwiększenia zakresu ochrony dziecka poczętego nie skończyła się powodzeniem. Dużą popularnością cieszyły się za to czarne protesty i czarne marsze – inicjowane w kontrze do nich białe marsze wypadały raczej blado. Pojawiały się publiczne deklaracje znanych osób o dokonaniu aborcji jako rzeczy normalnej czy wręcz pozytywnej. W samym Kościele można było spotkać postawy kontestujące zaangażowanie w obronę życia – okazało się, że dla niektórych osób interes popieranej partii politycznej jest ważniejszy od dzieci poczętych.
W tej trudnej sytuacji nie bardzo potrafią się odnaleźć środowiska pro-life, które straciły swój dynamizm. „Jesteśmy konsumowani przez różne ruchy polityczne dlatego, że jesteśmy słabi. Przeżywamy bardzo duży kryzys naszego środowiska. Zaczęły być widoczne podziały” – mówił w marcu tego roku Jakub Bałtroszewicz, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Głośne jest oczywiście umieszczanie w przestrzeni publicznej wystaw i banerów ze zdjęciami ciał dzieci rozkawałkowanych na skutek aborcji, działalność ta jednak odbywa się poza federacją i nie cieszy się poparciem większości środowisk pro-life.
 
Perspektywy, czyli co myślą młodzi
Jakie perspektywy rysują się na przyszłość? W ubiegłym tygodniu zaprezentowano wyniki badania zrealizowanego w ramach projektu „Młodzież”. Jest on realizowany cyklicznie przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) i ma na celu dać szerokie spojrzenie na kondycję polskiej młodzieży. Wśród bardzo wielu zagadnień poruszonych w ramach badania był stosunek do aborcji.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2019, na stronie dostępna od 03.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki