Logo Przewdonik Katolicki

Kłopoty z energią

Piotr Wójcik

Ceny energii rosną, podobnie jak import węgla z Rosji. Miasta w Polsce borykają się z problemem smogu, a elektrownie z opłatami za emisję dwutlenku węgla. Tymczasem polski program jądrowy jest w powijakach, a dyskusja o atomie opiera się na mitach.

W ostatnim czasie regularnie polską debatę publiczną rozpalają dyskusje o energetyce. Niestety komentatorzy i politycy miotają się między pomysłami, które albo są nierealne, albo wewnętrznie sprzeczne.
Rekordy absurdów biją politycy Wiosny, którym na sercu leży ochrona klimatu i czyste powietrze. Chcą więc do 2035 r. wyeliminować wysokoemisyjny węgiel – problem w tym, że chcą to zrobić poprzez zamknięcie kopalń, a nie elektrowni węglowych. Tymczasem to te drugie emitują dwutlenek węgla, a nie te pierwsze. Co gorsza notorycznie mieszają problem smogu i emisji dwutlenku węgla, choć są to dwie różne kwestie. Jakby tego było mało, Wiosna stanowczo odżegnuje się od energii atomowej. Jeden z jej liderów, Krzysztof Śmiszek, stwierdził nawet, że budowa elektrowni atomowej w Polsce to „socjalistyczny wymysł”, choć akurat to energia z atomu gwarantuje niskie emisje przy stabilności dostaw. Sytuację pogorszył rewelacyjny serial HBO Czarnobyl, który tworzy klimat grozy, ale wprowadza widzów w błąd, jakoby na Ukrainie doszło niemalże do apokalipsy.
W takiej atmosferze argumenty schodzą na dalszy plan, a wygrywa ten, kto stworzy bardziej błyskotliwego mema i lepiej wypromuje go w sieci.
 
Cztery kluczowe surowce
Jeśli spojrzeć na energię w Polsce całościowo, a więc nie ograniczając się jedynie do publicznej energetyki elektrycznej, to nasz kraj oparty jest na czterech głównych surowcach – węglu kamiennym, węglu brunatnym, ropie naftowej oraz gazie ziemnym.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 24/2019, na stronie dostępna od 03.07.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki