Logo Przewdonik Katolicki

Trudne życie seniora

Piotr Wójcik
fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Najbardziej dotkliwie odczuwają to osoby, które nie zdołały oszczędzić wystarczająco dużo, by za spokojną jesień życia zwyczajnie zapłacić. Przejawia się to zarówno w mizernych możliwościach dodatkowego zarobku, fatalnej służbie zdrowia, jak i prawie nieistniejących usługach opiekuńczych.

Niestety tytuł kultowej powieści Cormaca McCarthy’ego To nie jest kraj dla starych ludzi pasuje jak ulał do naszego kraju. Oczywiście mistrz mrocznej beletrystyki przedstawił w swojej powieści brutalne realia amerykańsko-meksykańskiego pogranicza, na tle których Polska wygląda raczej jak spokojne przedmieścia kanadyjskiego Vancouver. Jednak polskie realia potrafią być nieprzyjazne w dużo bardziej subtelny sposób. Nasza rzeczywistość potrafi bardzo skutecznie ograniczać możliwości życiowe, burzyć układane plany i przekreślać zawodowe ambicje, szczególnie jeśli trafiło nam się urodzić w mniej zamożnej rodzinie lub w jednym z bardziej zacofanych gospodarczo rejonów kraju. Najbardziej dotkliwie odczuwają to osoby starsze, które nie zdołały przez lata ciężkiej pracy oszczędzić wystarczająco dużo, by za spokojną i dostatnią jesień życia zwyczajnie zapłacić. Przejawia się to zarówno w mizernych możliwościach dodatkowego zarobku, fatalnej służbie zdrowia skierowanej do seniorów, jak i prawie nieistniejących usługach opiekuńczych.
 
Dochód dochodowi nierówny
Na pierwszy rzut oka sytuacja osób starszych w Polsce nie jest taka zła. Pod względem dochodowym wypadają one nawet lepiej niż reszta społeczeństwa. W 2017 r. przeciętny dochód rozporządzalny przypadający na jedną osobę w gospodarstwach domowych zamieszkiwanych przez osoby starsze (tzn. powyżej 60. roku życia) wyniósł 1889 zł miesięcznie, a więc był o 17 proc. wyższy niż u pozostałych.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2019, na stronie dostępna od 11.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki