Logo Przewdonik Katolicki

Uber i inne drapieżniki

Piotr Wójcik
fot. Jakub Walasek REPORTER/ East News

Nie powinniśmy traktować protestu taksówkarzy przeciw Uberowi jako problemu branżowego. Za kilkanaście lat z konkurencją tego typu będzie się musiała mierzyć większość grup zawodowych.

Podczas gdy cały kraj debatował o strajkujących nauczycielach, miał miejsce dużo mniej zauważony strajk taksówkarzy. 8 kwietnia zablokowali oni ulice Warszawy, więc mieszkańcy stolicy bez wątpienia dowiedzieli się o ich proteście. Jednak poza nią przeszedł on bez większego echa.
Kierowcy taksówek wysunęli w stronę rządu trzy główne postulaty: skuteczniejszą egzekucję prawa wobec wszystkich podmiotów przewożących osoby, zaprzestanie prac nad ustawą, która zalegalizuje działalność części mobilnych aplikacji przewozowych, a także nowelizację ustawy transportowej. Pomimo że nazwa „Uber” nie pojawiała się wprost w postulatach taksówkarzy, wszyscy doskonale wiedzieli, że to właśnie w stronę tej kalifornijskiej korporacji wymierzone były ich działania.
Protest taksówkarzy może się wydawać hermetycznym wydarzeniem dotyczącym wąskiej grupy, jednak ma on dużo bardziej uniwersalne znaczenie. Taksówkarze jako pierwsi mierzą się z przemianami rynku pracy, które mogą niebawem zacząć dotykać także inne grupy zawodowe.

Obniżenie standardów
Właściciele aplikacji mobilnych, takich jak Uber czy dużo mniej znana Taxify, oficjalnie nie prowadzą żadnej działalności przewozowej. Aplikacje są według ich twórców tylko platformą łączącą osoby chcące dostać się w konkretne miejsce z osobami, które chętnie ich tam podwiozą. Ta narracja jest jednak fałszywa, gdyż Uber nie tylko łączy klienta z dostawcą usługi przewozowej, ale też ustala wszelkie zasady, na jakich transakcja się odbędzie. Z ceną włącznie. Można więc powiedzieć, że jest korporacją taksówkarską, która przyjmuje zamówienia poprzez kilka kliknięć w telefonie. Jednak dzięki lukom w prawie, które nie nadąża za zmianami technologicznymi, stosuje on standardy nieprzystające do krajowych norm.
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 19/2019, na stronie dostępna od 04.06.2019

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki