Logo Przewdonik Katolicki

Ekumenizm to nie kompromis

Agnieszka Pioch-Sławomirska
FOT. ZUZANNA SZCZERBIŃSKA/PK. Agnieszka Pioch-Sławomirska redaktor prowadząca.

„Kto zna tylko swój Kościół, ten wie o nim za mało” – mówi kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, w rozmowie z ks. Mirosławem Tykferem w trwającym właśnie Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Polecam tę lekturę, także – a może zwłaszcza – tym, którym ekumenizm kojarzy się z kompromisem wobec prawdy i osłabieniem doktryny przekazywanej przez Kościół katolicki. W tej rozmowie jedność przez duże „J” zamieniona jest na jedność zwyczajną, codzienną – choćby małżeństw wyznaniowo mieszanych, które stają przed różnymi wyzwaniami, związanymi na przykład z wychowaniem dzieci. Kard. Koch mówi o niełatwym w tej sytuacji szukaniu dobra i najlepszych rozwiązań dla całej rodziny. Ale jeśli związek katolika i osoby innego wyznania chrześcijańskiego tworzą osoby naprawdę wierzące, ich historia życia może być sporym wkładem w pojednanie chrześcijan.
Dobro dzieci mieli też na uwadze pomysłodawcy funkcjonującego od niedawna rejestru przestępców na tle seksualnym. Ale czy cel, jakim jest bezpieczeństwo potencjalnych ofiar, został w ten sposób osiągnięty? Pisze o tym Piotr Jóźwik (s. 24), który rozmawia również z o. Adamem Żakiem o potrzebie mierzenia się z problemem pedofilii w Kościele.
Bieżący numer „Przewodnika” datowany jest na 21 stycznia – a tego dnia nasze myśli oczywiście biegną w stronę babć i dziadków. Ale warto o nich pamiętać nie tylko z okazji ich święta, i nie tylko dlatego, że ich pomoc w codziennych obowiązkach dla wielu zabieganych rodziców jest bezcenna. Obecność dziadków to znacznie więcej: przekazywanie tradycji i wiary, budowanie wraz z dziećmi i wnukami wspólnoty pokoleń. Bo odpowiedzialnością dziadków jest mówić, a zadaniem wnuków jest słuchać. I pomagać, choćby w tym, by starsze osoby mogły pójść lub pojechać do kościoła. „Co ma babcia do teologii?” – pytają Monika Białkowska i ks. prof. Henryk Seweryniak. I jakie możliwości oraz wyzwania duszpasterskie kryją się za obecnością dziadków w Kościele? Odpowiedzi znajdą Państwo na s. 40.

Komentarze

Zostaw wiadomość

  • awatar
    Jurgen
    19.01.2018 r., godz. 17:35

    Ten Szanowny Ks. Kardynał Koch chyba nie wie co do końca mówi. Niech raczej przypomni sobie: czy przed II Soborem Watykańskim też wygłaszałby takie poglądy ekumeniczne jakie głosi obecnie?... Raczej wolałby zachować je tylko dla siebie, by nie zostać od razu "ex cathedra" uznany za heretyka. A tak nawiasem mówiąc: czy babcia z dziadkiem mogą coś powiedzieć o ekumenizmie, którego tak naprawdę nigdy nie znali ze swojej młodości przedsoborowej?... To raczej młodzi wiedzą coś więcej na ten temat. Tak więc "Przewodnik Katolicki" po raz kolejny pisze artykuł trochę "poza tematem" na zasadzie, że coś tam wiem, a resztę niech się czytelnik domyśli, o ile nie będzie głupawy. W takim przypadku niczego się nie domyśli, gdyż życie jest takie jakie jest, a młodzież dzisiejsza wszystko ma gdzieś, nie mówiąc dokładniej gdzie.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki