Polecam tę lekturę, także – a może zwłaszcza – tym, którym ekumenizm kojarzy się z kompromisem wobec prawdy i osłabieniem doktryny przekazywanej przez Kościół katolicki. W tej rozmowie jedność przez duże „J” zamieniona jest na jedność zwyczajną, codzienną – choćby małżeństw wyznaniowo mieszanych, które stają przed różnymi wyzwaniami, związanymi na przykład z wychowaniem dzieci. Kard. Koch mówi o niełatwym w tej sytuacji szukaniu dobra i najlepszych rozwiązań dla całej rodziny. Ale jeśli związek katolika i osoby innego wyznania chrześcijańskiego tworzą osoby naprawdę wierzące, ich historia życia może być sporym wkładem w pojednanie chrześcijan.
Dobro dzieci mieli też na uwadze pomysłodawcy funkcjonującego od niedawna rejestru przestępców na tle seksualnym. Ale czy cel, jakim jest bezpieczeństwo potencjalnych ofiar, został w ten sposób osiągnięty? Pisze o tym Piotr Jóźwik (s. 24), który rozmawia również z o. Adamem Żakiem o potrzebie mierzenia się z problemem pedofilii w Kościele.
Bieżący numer „Przewodnika” datowany jest na 21 stycznia – a tego dnia nasze myśli oczywiście biegną w stronę babć i dziadków. Ale warto o nich pamiętać nie tylko z okazji ich święta, i nie tylko dlatego, że ich pomoc w codziennych obowiązkach dla wielu zabieganych rodziców jest bezcenna. Obecność dziadków to znacznie więcej: przekazywanie tradycji i wiary, budowanie wraz z dziećmi i wnukami wspólnoty pokoleń. Bo odpowiedzialnością dziadków jest mówić, a zadaniem wnuków jest słuchać. I pomagać, choćby w tym, by starsze osoby mogły pójść lub pojechać do kościoła. „Co ma babcia do teologii?” – pytają Monika Białkowska i ks. prof. Henryk Seweryniak. I jakie możliwości oraz wyzwania duszpasterskie kryją się za obecnością dziadków w Kościele? Odpowiedzi znajdą Państwo na s. 40.