Logo Przewdonik Katolicki

Biblioteka na miarę XXI wieku

Błażej Tobolski

Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu rozpoczął nowy rok z nowym gmachem biblioteki. Nowoczesny budynek tej jednej z najstarszych bibliotek w Polsce stanął na Ostrowie Tumskim.

– Wierzę, że nowa biblioteka będzie dobrze służyła całej społeczności uniwersyteckiej oraz wszystkim ludziom nauki w spotkaniu rozumu i wiary – przyznał abp Stanisław Gądecki, który jeszcze w Adwencie poświęcił wraz z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Celestino Migliore nowo wybudowany gmach. – Przy tej okazji warto przytoczyć myśl św. Teresy z Avila, która mówiła: „Czytaj dużo, a będziesz kierował samym sobą i innymi. Nie czytaj wcale, a inni tobą pokierują” – stwierdził nuncjusz gratulując archidiecezji nowej biblioteki.
 
Legenda biblioteki
Jak podkreślił arcybiskup, zbiory biblioteki sięgają wczesnego średniowiecza. – Jest ona spadkobierczynią i kontynuatorką książnicy katedralnej, kapitulnej oraz innych kształtujących się w ciągu wieków zbiorów kościelnych. Spora część jej zbiorów pochodzi z biblioteki seminarium duchownego w Poznaniu, które właśnie obchodziło 450 lat istnienia – przypomniał podczas uroczystości abp Gądecki, dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego dzieła. Odznaczył również ks. kanonika Feliksa Lenorta, „legendę tutejszej biblioteki wydziałowej”, długoletniego dyrektora tej instytucji i wydawnictwa wydziałowego, medalem Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis (W najwyższym stopniu zasłużonemu dla archidiecezji poznańskiej).
 
20 kilometrów regałów
Idea budowy nowej biblioteki zrodziła się w trakcie tworzenia planów generalnego remontu całego kompleksu Wydziału Teologicznego oraz budowy nowej auli. Była ona o tyle konieczna, że dotychczasowe pomieszczenia biblioteczne, zwłaszcza magazyny, nie gwarantowały zabezpieczenia cennych zbiorów. Wiele z nich uległo zresztą zniszczeniu po powodzi w 2010 r. i awarii miejskich wodociągów w kolejnym roku. Budowę rozpoczęto w 2013 r. według projektu przygotowanego przez pracownię architektoniczną Appia z Poznania, a jej generalnym wykonawcą była firma budowlana Skanska SA. Inwestycja, której kosztorys przekroczył 16 mln zł, została, co podkreślił arcybiskup, w całości zrealizowana ze środków archidiecezji poznańskiej.
Nowy, sześciokondygnacyjny budynek biblioteki wydziałowej ma w sumie powierzchnię blisko 3 tys. mkw., którą zajmują magazyny na książki z regałami o łącznej długości ponad 20 km. Pomieszczą one blisko 600 tys. woluminów. W budynku znajdują się również dwie czytelnie ze stanowiskami dla 50 studentów i podręcznym księgozbiorem oraz trzy pokoje do pracy indywidualnej. Przewidziano w nim także miejsce na introligatornię i pomieszczenia wydawnictwa Wydziału Teologicznego.
 
Wszystkie zbiory w jednym miejscu
Obecnie księgozbiór biblioteki liczy blisko 400 tys. woluminów. Jak zaznacza ks. kanonik Jan Szpet, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, wszystkie te zbiory, dotąd rozproszone w różnych miejscach, teraz znajdą się w jednym, odpowiednim do ich przechowywania budynku. – Nasza biblioteka posiada księgozbiór ponad 175 tys. wydawnictw zwartych skatalogowanych, a ponad 70 tys. oczekuje jeszcze na opracowanie. 150 tys. rekordów udostępnionych jest natomiast w katalogu komputerowym. Wśród zbiorów mamy rękopisy pochodzące już ze średniowiecza, ponad 1000 inkunabułów, kilkanaście tysięcy starodruków z XVI–XVIII w. oraz bogaty zbiór czasopism krajowych i zagranicznych – wymienia ks. Szpet. Przede wszystkim są to pozycje z dziedziny szeroko rozumianego religioznawstwa, filozofii i teologii, biblistyki i historii Kościoła, psychologii, pedagogiki oraz nauk społecznych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki