Były w historii Kościoła czasy, kiedy indywidualnego czytania Biblii nie zalecano świeckim. Obawiano się, że niewykształceni ludzie mogą nie zrozumieć, lub – co gorsza – źle zrozumieć biblijne przesłanie, zwłaszcza jeśli zostanie im ono zinterpretowane przez heretyków. Oficjalnego i kategorycznego zakazu wprawdzie nie wydano, ale Biblia nie była księgą, znajdującą się w każdym domu. Dziś jest inaczej: trudno znaleźć dom, w którym nie ma Pisma Świętego, ale też niewielu z nas sięga po nie naprawdę regularnie. Dzieło Biblijne stara się, byśmy odkryli skarb, który mamy: zaczęli czytać słowo Boga i nim żyć na co dzień.
Hieronim
Zanim jednak powiemy o Dziele Biblijnym, zacznijmy prawie od początku, czyli od tego, który przetłumaczył biblijne księgi z języków oryginalnych na łacinę, dając tym samym podstawy wszystkich późniejszych tłumaczeń. 30 września Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, twórcy pierwszego łacińskiego tłumaczenia Biblii – tzw. Wulgaty. Hieronim urodził się między 331 a 347 rokiem w Strydonie, leżącym prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Chorwacji. Choć jego rodzice byli chrześcijanami, on sam przyjął chrzest dopiero jako człowiek dorosły, podczas studiów w Rzymie, gdzie uczył się gramatyki, retoryki i greki. Później podróżował po Galii, studiując teologię. Kiedy jego siostra wstąpiła do klasztoru, również on został mnichem i wyjechał do Jerozolimy, a następnie do Ziemi Świętej. Jednocześnie nie przestawał studiować, nadal uczył się greki i języka hebrajskiego oraz studiował Pismo Święte. W 377 roku przyjął święcenia kapłańskie i poświęcił się pracy naukowej. W Konstantynopolu słuchał kazań św. Grzegorza z Nazjanzu i tłumaczył na łacinę homilie Orygenesa. Jednak Hieronim nie żył tylko pracą naukową – organizował również działalność charytatywną oraz troszczył się o powstawanie nowych klasztorów. Żył ascetycznie, czcił bardzo Matkę Bożą i zasłynął niezwykle wybuchowym charakterem. Praca nad największym dziełem jego życia, tłumaczeniem wszystkich biblijnych ksiąg na łacinę, zajęła mu 24 lata. Później sobór trydencki przyjął jego tłumaczenie jako urzędowy tekst Kościoła.
Ostatnie lata życia św. Hieronim spędził w grocie w Betlejem, tuż obok tej, w której narodził się Jezus. Zmarł w samotności, później jego relikwie sprowadzono do Rzymu i umieszczono w bazylice Santa Maria Maggiore.
Kiedy powstawał pierwszy przekład Biblii na język polski, ks. Wujek korzystał z Wulgaty. Podobnie czynili inni tłumacze, przekładający Pismo Święte na języki narodowe. W ten sposób dostaliśmy do rąk księgę, w której mówi do nas sam Bóg.
Dzieło
Otrzymaliśmy do rąk Księgę. Po to, żebyśmy lepiej ją rozumieli, żebyśmy umieli wokół niej kształtować swoją duchowość i wprowadzać Biblię do duszpasterstwa, powstało między innymi „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”. Jego historia rozpoczęła się jesienią 2003 roku, kiedy to abp Marian Gołębiewski, przewodniczący Sekcji Biblijnej w Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski zlecił ks. prof. Henrykowi Witczykowi opracowanie statutu i powołanie do istnienia Dzieła Biblijnego. W styczniu 2006 roku wszyscy polscy biskupi ordynariusze otrzymali prośbę o ustanawianie Dzieła Biblijnego w swoich diecezjach oraz powoływanie ich moderatorów i współpracowników. 8 kwietnia 2006 roku odbył się
I Ogólnopolski Zjazd Członków Założycieli i Moderatorów Diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. W Gnieźnie moderatorem Dzieła został ks. Paweł Podeszwa.
Dzieło jest stowarzyszeniem, do którego należeć może każdy. Jego hasłem przewodnim są słowa z Księgi Mądrości: „Panie, któryś wszystko uczynił swoim słowem”. Pierwszymi adresatami Dzieła są duszpasterze, którzy najpierw sami powinni odkrywać żywe słowo Boże, żeby potem móc pomagać wiernym w ich rozmowie z Bogiem. To kapłani jako pierwsi mają doświadczać przejścia od czytania Pisma Świętego do spotkania z żywym Bogiem, który pozwala się doświadczyć w swojej miłości – żebym potem taką samą drogę pokonać mogli wierni. Działalność Dzieła nie ogranicza się jednak wyłącznie do duszpasterzy. Stowarzyszenie tworzy wspólnoty Słowa Bożego, zajmuje się prowadzeniem kręgów biblijnych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, proponuje materiały katechetyczne, pomagające ubogacić słowem Bożym istniejące już katechezy.
Szkoła słowa
W archidiecezji gnieźnieńskiej pod patronatem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II działa Archidiecezjalna Szkoła Słowa Bożego. Od 2001 roku formacja biblijna w diecezji odbywała się w Szkole Animatorów Biblijnych, podczas comiesięcznych spotkań w Gnieźnie i w Bydgoszczy. Obejmowała ona wówczas około 250 osób. Od lutego 2006 roku patronat nad tą formacją przejęło Dzieło Biblijne.
Celem Archidiecezjalnej Szkoły Słowa Bożego jest wprowadzenie kapłanów i wiernych w lepsze rozumienie tekstów biblijnych oraz w ich medytację metodą lectio divina. Spotkania odbywały się początkowo dwa razy w miesiącu w cyklu dwuletnim, obecnie w cyklu rocznym. Prowadzone są przez biblistów z naszej archidiecezji. Szkoła gościła już w Gnieźnie i Inowrocławiu, w Żninie i Wągrowcu, we Wrześni i w Chodzieży, w Słupcy i Inowrocławiu, Zagórowie i Wągrowcu oraz w Strzelnie i Kleczewie. 11 września ruszył kolejny cykl biblijnych katechez, tym razem w parafii bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie i oraz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Słuchacze poznają między innymi odpowiedzi na pytania, jak Bóg „dyktował” Biblię, czy w tekście biblijnym mogą być błędy, oraz czy Biblię można rozumieć dosłownie. Dowiedzą się również, czym jest metoda lectio divina i jak wyglądają poszczególne jej etapy. Dziesięć ostatnich spotkań poświęconych jest konkretnym tekstom biblijnym, między innymi zaparciu się Piotra, modlitwie w Ogrójcu, ustanowieniu Eucharystii czy Wniebowstąpieniu.
Owocem Szkół Słowa Bożego w parafiach są powstające w nich kręgi biblijne, prowadzone przez miejscowych duszpasterzy.
Dzieło Biblijne Archidiecezji Gnieźnieńskiej organizuje również wakacyjne rekolekcje, warsztaty biblijne dla katechetów czy konkursy biblijne.
VII ARCHIDIECEZJALNY DZIEŃ BIBLIJNY
18 października w Gnieźnie
W trakcie spotkania, które rozpocznie się o godz. 9.30 w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wysłuchać będzie można wykładu na temat: „«Być posłanym» – symbolika topografii w Ewangelii Janowej”, który wygłosi dr hab. Anna Kuśmirek z Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie. Następnie o swojej przygodzie ze Słowem Bożym opowie Roman Kempiński, autor rymowanych komentarzy biblijnych dla dzieci. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość dyskusji i wymiany myśli.
O godz. 12.00 w kaplicy seminaryjnej odprawiona zostanie Eucharystia.
Archidiecezjalna Szkołą Słowa Bożego w roku 2014/2015 – terminy spotkań
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie
godz. 18.45
10 i 24 września; 8 i 22 października, 5 i 19 listopada, 3 i 17 grudnia (godz. 18.00), 14 i 28 stycznia, 11 i 25 lutego, 11 i 25 marca, 8 i 22 kwietnia, 6 i 20 maja, 3 i 17 czerwca
Parafia pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie
godz. 18.30
11 i 25 września, 9 i 23 października, 6 i 20 listopada, 4 i 18 grudnia, 15 i 29 stycznia, 12 i 26 lutego, 12 i 26 marca, 9 i 23 kwietnia, 7 i 21 maja, 2 i 18 czerwca