Logo Przewdonik Katolicki

Szczęśliwe dzieci

s. Ines Krawczyk MChR
Fot.

Każdy człowiek ma prawo do szczęścia, ale dziecko ma w tej kolejce pierwszeństwo.Bo ono musi zdążyć go dotknąć, spróbować, nasycić się nim tak, by przez całe życie wiedziało, jaki ma smak. Wtedy nie pozwoli się złapać na tanią imitację szczęścia.

Szczęśliwe dzieciństwo ma ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. To ono wyznacza kierunki i kształtuje człowieka. Jest jak zielone światło prowadzące do udanego życia. Szczęśliwe – nie jako synonim bogatego, pędzącego na oślep za zasadą „mieć”, a nie „być”. Szczęśliwe, czyli takie, gdzie słychać beztroski śmiech, widać umorusaną zabawą twarz dziecka, czuć zapach wiatru w jego włosach i zachwyt nad światem.

 

Skradzione dzieciństwo

Niewiele jest takich miejsc, w których można spotkać dzieci bawiące się w berka, podchody, skaczące w klasy lub biegające beztrosko za kolorowymi latawcami. To niemodne, nieeuropejskie i prowincjonalne. Dwudziesty pierwszy wiek charakteryzuje się postępem, wręcz zawrotnym tempem rozwoju nauki i techniki, elektroniki, a co za tym idzie, zawyżonymi standardami życia – pogłębiającymi przy tym coraz bardziej granice między dobrze sytuowanymi obywatelami a resztą społeczeństwa.

Przedszkola o profilu językowym, prywatne szkoły, lekcje baletu, śpiewu, rytmiki, pływania, jazdy konnej, kółko językowe, informatyczne, korepetycje – im więcej, tym lepiej. Rywalizacja rodziców i nieustanne ściganie się, czyj syn jest lepszy, czyja córka więcej zdobyła punktów na testach. Swoisty rodzaj obłędu, w który bezustannie wciągane są dzieci, niemające możliwości, by zaprotestować i sprzeciwić się przymusowemu wchodzeniu w dorosłość w wieku 6–7 lat.

Chciałoby się tu odwołać do piosenki śpiewanej przed laty przez zespół Turbo: „Dorosłe dzieci mają żal za kiepski przepis na ten świat. Dorosłe dzieci mają żal, że ktoś im tyle z życia skradł”.

Bo czy właśnie tak ma wyglądać szczęście dziecka?

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki