Logo Przewdonik Katolicki

Rodzinne pielgrzymowanie

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

Jeśli sanktuarium maryjne, to na przykład Matki Bożej Bolesnej albo Wniebowzięcia. Tymczasem Płokom, które warto odwiedzić przez szacunek dla świętego kapłana, męczennika komunizmu, patronuje Matka Boża Patronka Rodzin Robotniczych.

Pielgrzymowano tu od zawsze. W XIX w., gdy szalała epidemia cholery, władze wydały parafiom zalecenie, aby nie organizowały 8 września pielgrzymki do sanktuarium. Do II wojny światowej   w dzień odpustu przybywało do kościoła nawet 50 tys. pątników. Po wojnie czciciele pielgrzymowali indywidualnie, ale i tak ich liczba sięgała 30 tys.

Chrzanów, Jaworzno, Kraków, Trzebinia. Rudy srebra, cynku, ołowiu, aluminium i węgiel kamienny. Huty i wielkie cementownie. Teren naznaczony ciężką, górniczą pracą i męczeńską śmiercią księdza, którego śmiało można nazwać krakowskim Popiełuszką.

Na kolejną rodzinną pielgrzymkę zapraszamy do sanktuarium w Płokach.

Jak dowiadujemy się ze strony internetowej, nazwa miejscowości pochodzi od płukania w przepływającej tu rzece Strumień wydobytych z ziemi kopalin. W XIII w. na niewielkiej górce powstał tu kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w wykazach świętopietrza w 1328 r.

Sławę temu miejscu przyniósł wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Tłumnie przybywali do niej głównie górnicy, aby wypraszać potrzebne łaski dla swoich rodzin.

Jednak świątynia ta, o której pisał nawet znany kronikarz Jan Długosz, nie przetrwała do naszych czasów. Spaliła się 9 czerwca 1793 r., a wraz z nią plebania i parafialne archiwa.

Następny kościół wzniesiono w 1881 r. Ponieważ był malutki (mieścił tylko 300 osób), zburzono go w 1949 r. i na jego miejscu postawiono świątynię, którą podziwiamy dzisiaj.Morderstwo bez kary

Obok sanktuarium w Płokach znajduje się grób bohaterskiego kapłana, księdza proboszcza Michała Franciszka Rapacza, który zarządzał parafią w latach 1937–1946. Na płycie nagrobnej czytamy, że był „gorliwym pasterzem, odważnym i nieugiętym w głoszeniu prawdy, gorącym patriota i kapłanem, który swoje życie poświęcił w obronie wiary i sprawiedliwości”.

Ks. Michał urodził się w 1904 r. Na kapłana wyświęcił go bp Adam Stefan Sapieha i skierował do parafii w Płokach, a następnie w Rajczy. W 1937 r. wrócił do Płok jako młody proboszcz. Pracował na trudnym duszpastersko terenie. Ksiądz z pobliskiej Trzebini tak napisał do kurii w Krakowie: „Ten tutejszy zakątek jak żaden inny w Diecezji Krakowskiej jest mocno zaczerwieniony, a ta czerwoność dochodzi do szaleństwa i nabiera cech iście szatańskich (...) Praca w tutejszym odcinku jest ciężka, trudna. Z jednej strony sekciarstwo spotęgowane w swej akcji propagandowej jeszcze sprzed wojny, z drugiej wschodnie bezbożnictwo, na ziemię naszą naleciało, odnosząc się do Kościoła, do spraw religii objawionej już nie obojętnie, ale ze specjalnie hodowaną złośliwością i nienawiścią do wszystkiego, co tchnie duchem Bożej prawdy”.

Ks. Michał doświadczył tego na własnej skórze. Stał się celem ataków PPR. Prawdopodobnie członkowie partii komunistycznej w Trzebini wydali na niego wyrok. Mimo ostrzeżeń nie ugiął się w głoszeniu Słowa Bożego. Na jednym z ostatnich kazań miał powiedzieć: „Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża”.

W nocy z 11 na 12 maja 1946 r. (sobota/niedziela) do budynku plebanii wtargnęła bojówka złożona. Świadkiem napadu była gospodyni, siostra ks. Michała. Z jej zeznań wynika, że prawdopodobnie odczytano księdzu wyrok śmierci. Potem związano go powrozem i ciągnięto wokół kościoła. Następnie bandyci zabrali go do pobliskiego lasu, gdzie zastrzelili.

Ciało proboszcza znaleźli pasterze przed godz. 8.00 rano.

W 1992 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Michała Franciszka Rapacza. 10 lat później umorzono śledztwo ws. morderstwa.Msze św. w Płokach w niedziele w godz. 7.30, 11.00, 18.00 (czas zimowy: 17.00), w dni powszednie o 7.00 i 18.00 (czas zimowy: 17.00).

Odpust parafialny 8 września w święto Narodzenia NMP oraz w niedzielę po 8 września.

Duszpasterze: ks. proboszcz Piotr Miszczyk, ks. Piotr Iwanek

www.sanktuariumploki.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki