Logo Przewdonik Katolicki

Z nadciśnieniem na urlopie

Renata Krzyszkowska
Fot.

Wakacje, to czas marnego przestrzegania zaleceń lekarskich. Znane jest zjawisko zwane po angielsku drug holiday, bo wielu chorych, wyjeżdżając, robi sobie tzw. wakacje od leków. Ma to fatalne skutki, zwłaszcza dla chorych na nadciśnienie.


 

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej wartości prawidłowych (patrz ramka). Nadciśnienie dotyczy głównie starszych grup wiekowych. W Polsce cierpi na nie aż 8,6 mln ludzi, natomiast drugie tyle jest zagrożonych jego wystąpieniem. Skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego w naszym kraju jest bardzo niska. Z tego względu nawet w czasie tak odprężającym jak wakacyjny urlop, zarówno osoby cierpiące na tę chorobę, jak i te zagrożone jej wystąpieniem powinny pamiętać o odpowiedniej profilaktyce i stosowaniu się do zaleceń lekarskich. – Latem pacjenci przez roztargnienie nie zabierają ze sobą leków w podróż albo na skutek odmiennego rytmu życia wakacyjnego zapominają o zażywaniu tabletek lub zupełnie je odstawiają – wskazuje prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tymczasem wakacje i urlop to znakomita pora na podreperowanie zdrowia.

 

Dieta i ruch

 

Jedną z podstaw zdrowego stylu życia u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Najbardziej popularne zalecenia dotyczą ograniczenia spożycia soli, unikania tłustego pożywienia, a także ograniczenia spożycia alkoholu. Podczas wakacyjnych podróży mamy wiele okazji, by wcielić w życie powyższe wskazówki. To od nas samych zależy, co wybierzemy na obiad – hamburgera czy świeżą rybę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 skutecznie redukujące ciśnienie krwi.

Kolejnym krokiem ku zdrowiu jest rezygnacja z papierosów. Palenie tytoniu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca. Z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy. Po pięciu latach od zaprzestania palenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. Oprócz zerwania z nałogiem palenia ważne jest, aby zadbać o aktywność fizyczną. Serce jest mięśniem i z tego powodu potrzebuje regularnego treningu. Wysiłek usprawnia jego pracę, a także poprawia przepływ krwi w naczyniach. Wycieczki rowerowe lub inne formy aktywnego spędzania czasu w trakcie wakacyjnego wyjazdu zamiast wylegiwania się na plaży pomogą w zachowaniu kondycji, a tym samym zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby.

 

Nie zapominaj o lekach

 

Regularne przyjmowanie leków jest ważne dla każdego chorego bez względu na to, czy jest to czas wakacyjnego odpoczynku czy każdy inny dzień w roku. Dla wielu „nadciśnieniowców” stanowi to niestety problem – lecząc się wieloma preparatami, nie dość, że zmuszeni są do zabrania całego zestawu leków ze sobą w wakacyjną podróż, to jeszcze powinni pamiętać, by każdy z nich regularnie przyjmować. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej możliwe jest zastąpienie kilku osobno stosowanych leków jedną pigułką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga uzyskać właściwe wartości ciśnienia tętniczego, przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych. Dobrym przykładem na powodzenie stosowania terapii złożonej jest Kanada, gdzie w ciągu kilku lat udało się zwiększyć kontrolę ciśnienia z 16 proc. aż do 66 proc.

 

Polska specyfika

 

Mimo iż nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas może przebiegać bez żadnych odczuwalnych objawów klinicznych, to jest ono najważniejszym czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu. Powikłania nieleczonej choroby mogą obejmować również uszkodzenie nerek. Na tym tle alarmujące wydają się statystyki obrazujące niską skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce w stosunku do krajów Europy Zachodniej. – W Polsce mamy do czynienia z niezadowalającą sytuacją – z jednej strony lekarze relatywnie rzadko sięgają po nowoczesne metody terapii hipotensyjnej, z drugiej strony pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza – komentuje sytuację prof. Andrzej Tykarski. Wynika to między innymi z faktu, iż lekarze od wielu lat stosują strategię leczenia polegającą na stopniowym zwiększaniu dawek pojedynczego leku lub dołączaniu kolejnego i często nie reagują odpowiednio szybko na niezadowalające efekty terapii, co nie do końca jest zgodne z oczekiwaniami chorego. Większość pacjentów zmagających się z nadciśnieniem tętniczym wymaga leczenia więcej niż jednym lekiem hipotensyjnym. Dotyczy to szczególnie pacjentów z innymi współistniejącymi chorobami. Ci, zmęczeni skomplikowanym kalendarzem terapii i długotrwałym, a nieefektywnym leczeniem, przepisane leki stosują dowolnie lub zupełnie je odstawiają.

Zastosowanie stałych dawek jednego leku zwiększa prawdopodobieństwo normalizacji ciśnienia tętniczego u większej liczby pacjentów w krótszym czasie, co w konsekwencji zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych oraz modyfikacji stosowanych dawek i preparatów. Pacjent zaczyna odczuwać satysfakcję z zastosowanego leczenia i chętniej stosuje się do poleceń lekarza. – Im prostsza terapia, tym łatwiej ją realizować, a tym samym rzadziej jest przerywana. Leki złożone przekładają się na lepszy stopień współpracy między lekarzem a pacjentem, co jest kluczem do skutecznej terapii nadciśnienia tętniczego – podsumowuje prof. Tykarski.

Wybierając się na wakacje, pamiętajmy zatem o tych kilku prostych zasadach wchodzących w skład profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Przestrzeganie zdrowej dla serca diety, niepalenie papierosów, wysiłek fizyczny, a u chorych regularne przyjmowanie leków pomogą w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i nie dopuszczą do zaostrzenia choroby podczas letniego wypoczynku.

  

Wartości ciśnienia

 

optymalne – poniżej 120/80 mm Hg

 

prawidłowe – 120-129 / 80-84 mm Hg

 

prawidłowe wysokie 130-139 / 85-89 mm Hg

 

Nadciśnienie łagodne – 140-159 / 90-99  mm Hg

 

Nadciśnienie umiarkowane –160-179 /100-109 mmHg

 

Nadciśnienie ciężkie – powyżej 180 /110 mmHg

 

Niech nas nie zmyli określenie „łagodne”, czy „umiarkowane”, bowiem każde nadciśnienie jest bardzo niebezpieczne. Na przykład nadciśnienie umiarkowane zwiększa śmiertelność mężczyzn 9,3 razy, kobiet 19,8 razy.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki