Redukcji nadciśnienia sprzyja:
Zmniejszenie masy ciała
U osób z nadwagą nadciśnienie występuje dwa razy częściej niż u osób z normalnym ciężarem ciała. Dlatego też redukcja nadwagi jest najskuteczniejszym środkiem leczniczym, może ułatwiać zmniejszanie dawek leków lub/i ich odstawianie.
Ograniczenie spożycia soli
Nadmiar soli w pożywieniu odpowiada za około 30 proc. przypadków nadciśnienia tętniczego, 14 proc. udarów mózgu i 9 proc. zawałów serca. Zmniejszenie ilości sodu w diecie do około 5-6 g powoduje spadek ciśnienia tętniczego o 5/2,7 mmHg. Pamiętajmy, że powinniśmy spożywać mniej niż pół łyżeczki (do herbaty) soli dziennie. Dużo soli zawierają m.in.: wędliny i żółte sery, konserwy, kostki rosołowe, musztarda, ketchup, majonez.
Inne zmiany diety
Dieta bogata w owoce i warzywa spożywane 4 razy na dobę i nabiał niskotłuszczowy spożywany 3 razy na dobę obniża ciśnienie tętnicze o 11/5 mm Hg. Wykazano też, że tłuszcz rybi obniża statystycznie istotnie ciśnienie skurczowe (czyli to pierwsze) o średnio 4,5 mm Hg i ciśnienie rozkurczowe (to drugie) o 1,5 mm Hg.
Ograniczenie spożycia alkoholu
Nadmierne spożycie alkoholu jest odpowiedzialne za nadciśnienie tętnicze u 10 proc. mężczyzn. Panom z nadciśnieniem tętniczym, którzy piją alkohol, należy zalecać ograniczenie jego spożycia do nie więcej niż 20–30 g etanolu dziennie, a paniom — do nie więcej niż 10–20 g etanolu dziennie.
Zaprzestanie palenia tytoniu
Wypalenie każdego papierosa, przejściowo (na 15 min) podnosi ciśnienie krwi i zmniejsza działanie niektórych leków hipotensyjnych. Palenie papierosów przez osoby z nadciśnieniem tętniczym znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
Aktywność fizyczna
Zaleca się systematyczne wykonywanie wysiłku o umiarkowanej intensywności, na przykład 30–45 minut, min. 5 razy w tygodniu. Należy wykonywać głównie ćwiczenia wysiłkowe o charakterze wytrzymałościowym (chodzenie, bieganie, pływanie), uzupełnione ćwiczeniami oporowymi.
|