Logo Przewdonik Katolicki

Lecz nadciśnienie skutecznie

Renata Krzyszkowska
Fot.

Właśnie ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna mająca uwrażliwić zarówno lekarzy, jak i pacjentów na problem nadciśnienia tętniczego.

 

Nadciśnienie tętnicze, na które cierpi 9 milionów Polaków, przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego połowa chorych nie jest świadoma swojego stanu. Problem jest aktualny zwłaszcza zimą, gdyż w okresach niskiej temperatury otoczenia ciśnienie tętnicze istotnie wzrasta. Francuscy naukowcy wykazali, że wzrost ten zauważalny jest zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Wyższe wartości ciśnienia w okresie zimowym mogą być jedną z przyczyn większej w tym czasie chorobowości i śmiertelności sercowo-naczyniowej. Na pogodę wpływu nie mamy, ale na zmniejszenie innych czynników ryzyka i odpowiednią terapię już tak.

Niestety w Polsce tylko ok. 10 proc. cierpiących na nadciśnienie tętnicze jest skutecznie leczonych. Powód? Nieprzestrzeganie przez chorych zaleceń terapeutycznych, ograniczoną dostępność do nowoczesnych form leczenia, trudności w uzyskaniu porady w ośrodkach specjalistycznych i przede wszystkim niedostateczny stan wiedzy społeczeństwa na temat choroby i zagrożeń z nią związanych (m.in. udar mózgu, choroby serca, niewydolność nerek). Rozpoczęta kampania edukacyjna pod hasłem: „Lecz nadciśnienie skutecznie", ma zwrócić uwagę na ten problem, a także promować wiedzę o tym, co robić, by nie dopuścić do rozwoju nadciśnienie lub znacznie złagodzić już istniejące.

 

 

Redukcji nadciśnienia sprzyja:

 

Zmniejszenie masy ciała

 

U osób z nadwagą nadciśnienie występuje dwa razy częściej niż u osób z normalnym ciężarem ciała. Dlatego też redukcja nadwagi jest najskuteczniejszym środkiem leczniczym, może ułatwiać zmniejszanie dawek leków lub/i ich odstawianie.

 

Ograniczenie spożycia soli

 

Nadmiar soli w pożywieniu odpowiada za około 30 proc. przypadków nadciśnienia tętniczego, 14 proc. udarów mózgu i 9 proc. zawałów serca. Zmniejszenie ilości sodu w diecie do około 5-6 g powoduje spadek ciśnienia tętniczego o 5/2,7 mmHg. Pamiętajmy, że powinniśmy spożywać mniej niż pół łyżeczki (do herbaty) soli dziennie. Dużo soli zawierają m.in.: wędliny i żółte sery, konserwy, kostki rosołowe, musztarda, ketchup, majonez.

 

Inne zmiany diety

 

Dieta bogata w owoce i warzywa spożywane 4 razy na dobę i nabiał niskotłuszczowy spożywany 3 razy na dobę obniża ciśnienie tętnicze o 11/5 mm Hg. Wykazano też, że tłuszcz rybi obniża statystycznie istotnie ciśnienie skurczowe (czyli to pierwsze) o średnio 4,5 mm Hg i ciśnienie rozkurczowe (to drugie) o 1,5 mm Hg.

 

Ograniczenie spożycia alkoholu

 

Nadmierne spożycie alkoholu jest odpowiedzialne za nadciśnienie tętnicze u 10 proc. mężczyzn. Panom z nadciśnieniem tętniczym, którzy piją alkohol, należy zalecać ograniczenie jego spożycia do nie więcej niż 20–30 g etanolu dziennie, a paniom — do nie więcej niż 10–20 g etanolu dziennie.

 

Zaprzestanie palenia tytoniu

 

Wypalenie każdego papierosa, przejściowo (na 15 min) podnosi ciśnienie krwi i zmniejsza działanie niektórych leków hipotensyjnych. Palenie papierosów przez osoby z nadciśnieniem tętniczym znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

 

Aktywność fizyczna

 

Zaleca się systematyczne wykonywanie wysiłku o umiarkowanej intensywności, na przykład 30–45 minut, min. 5 razy w tygodniu. Należy wykonywać głównie ćwiczenia wysiłkowe o charakterze wytrzymałościowym (chodzenie, bieganie, pływanie), uzupełnione ćwiczeniami oporowymi.

 

 

 

Wartości ciśnienia

 

optymalne – poniżej 120/80 mm Hg

 

prawidłowe – 120-129 / 80-84 mm Hg

 

prawidłowe wysokie 130-139 / 85-89 mm Hg

 

Nadciśnienie łagodne – 140-159 / 90-99  mm Hg

 

Nadciśnienie umiarkowane –160-179 /100-109 mmHg

 

Nadciśnienie ciężkie – powyżej 180 /110 mmHg

 

Niech nas nie zmyli określenie „łagodne” czy „umiarkowane”, bowiem każde nadciśnienie jest bardzo niebezpieczne. Np. nadciśnienie umiarkowane zwiększa śmiertelność mężczyzn 9,3 razy, kobiet 19,8 razy.

 

 

 

 

Zdrowie pod choinkę

 

Jednorazowy pomiar ciśnienia krwi, który przekracza wartości prawidłowe, nie upoważnia nas do rozpoznania nadciśnienia. Diagnozuje się je dopiero wtedy, gdy kilka pomiarów wykaże podwyższone wartości. Dobrze jest więc mierzyć ciśnienie sobie samemu w domu. Aparat do mierzenia ciśnienia kosztuje 50-100 zł. Jeśli nas na to nie stać, podsuńmy bliskim myśl, by sprezentowali go nam pod choinę. W sklepach i aptekach jest ich duży wybór. Wyniki pomiarów zapisujmy. Jeśli lekarz przepisze nam już jakieś leki na obniżenie ciśnienia, pamiętajmy, by zażywać je regularnie.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki