Logo Przewdonik Katolicki

Nadciśnieniu można zaradzić

Renata Krzyszkowska
Fot.

Na nadciśnienie tętnicze, główny czynnik ryzyka udaru mózgu, zawału serca czy niewydolności nerek cierpi aż jedna trzecia Polaków.

 

Niestety w wielu przypadkach nadciśnienie tętnicze nie jest ani wcześnie rozpoznawane, ani właściwie leczone. Chorzy często nie zdają sobie sprawy z tego co im dolega - aż do wystąpienia poważnych objawów. Ocenia się, że tylko co 10. chory jest leczony prawidłowo.

Nadciśnieniu sprzyja nadwaga, wysokie spożycie soli, palenie papierosów, picie alkoholu, stres, mała ilość ruchu i obciążenia genetyczne. Chorobie mogą też sprzyjać niektóre leki. Np. kobiety przyjmujące duże dawki leków przeciwbólowych z tej samej grupy co aspiryna, częściej mają nadciśnienie niż te, które ich nie stosują.

By nie dopuścić do rozwoju nadciśnienia, często wystarczy jedynie przestrzeganie kilku prostych zasad. Po pierwsze, trzeba utrzymywać prawidłową wagę ciała oraz unikać w diecie soli i słodyczy. Sól jest bardzo potrzebna, ale w niewielkich ilościach. Dziennie powinno się jej spożywać nie więcej niż jedną trzecią płaskiej łyżeczki do herbaty (w czasie upałów i dużego wysiłku fizycznego nieco więcej). W nadmiarze sól szkodzi, powoduje zatrzymanie wody w organizmie, obciąża układ krążenia i prowadzi do nadciśnienia. Pamiętajmy, że sól jest m.in. w chlebie, wędlinach, konserwach, serach. Najlepiej nie dosalajmy już potraw na stole.

Trzeba też bezwzględnie unikać palenia papierosów. Nikotyna powoduje skurcz naczyń krwionośnych, przyspieszenie akcji serca i podwyższenie ciśnienia. Alkohol można pić tylko w małych ilościach. Mężczyźni nie powinni wypijać więcej niż 50-60 ml mocnego alkoholu dziennie (lub 0,3 - 0,5 l piwa). Dla kobiet i mężczyzn o drobnej budowie norma jest o połowę mniejsza. Jeśli lubimy kawę, pijmy jej tylko 1-2 filiżanki dziennie.

Po konsultacji z lekarzem dobrze jest wybierać sobie najbardziej odpowiednią dla siebie formę aktywności fizycznej. Najbezpieczniejszą i polecaną formą każdemu jest spacer. Korzyści dla zdrowia daje tylko ten odbywany raźnym krokiem i regularnie, np. codziennie przez 30 minut. Ruch na świeżym powietrzu pomaga też w walce ze stresem. By zminimalizować jego występowanie w naszym życiu, trzeba zmienić jego styl na bardziej uporządkowany. Pomoże w tym poprawa organizacji dnia, zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilość snu, ograniczenie oglądania telewizji, znalezienie sobie jakiegoś spokojnego hobby.

Nawet jeśli nie cierpimy na nadciśnienie, regularnie kontrolujmy ciśnienie krwi (np. raz  w tygodniu lub raz w miesiącu). Dobrze jest mieć swój własny aparat do mierzenia ciśnienia, bowiem najbardziej miarodajnym pomiarem jest ten wykonany rano, jeszcze przez śniadaniem, najlepiej zaraz po przebudzeniu i po porannej wizycie w toalecie. Wyniki pomiarów zapisujmy. Za standardowe uważa się ciśnienie do 120/80 mmg Hg, jednak u osób w podeszłym wieku może być ono nieco wyższe. Zawsze jednak nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg. Jeśli lekarz przepisze nam już jakieś leki na obniżenie ciśnienia, pamiętajmy, by zażywać je regularnie.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki