Logo Przewdonik Katolicki

Fenomen Eucharystii

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Boże Ciało chcemy oddać cześć Chrystusowi, który jako Słowo Boże stał się człowiekiem i dokonał odkupienia rodzaju ludzkiego powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy św. z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

– W Boże Ciało chcemy oddać cześć Chrystusowi, który jako Słowo Boże stał się człowiekiem i dokonał odkupienia rodzaju ludzkiego – powiedział bp Jan Tyrawa. Pasterz przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy św. z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

 


 

Hierarcha zatrzymał się nad fenomenem Eucharystii, który my – chrześcijanie, katolicy – przyjmujemy jako coś oczywistego. – Kiedy sięgamy myślą wstecz, do dzieciństwa, to uroczystość Bożego Ciała kojarzy się nam przede wszystkim ze spotkaniem, procesją, a sam fenomen umyka – mówił.

Bp Tyrawa nawiązał m.in. do symboliki składania ofiar. Podkreślił, że fenomen Eucharystii jest „radykalnym zerwaniem z tego typu praktykami”. – Kiedy chrześcijanie spotkali się z Chrystusem i doświadczyli Jego zmartwychwstania, Ostatniej Wieczerzy, Wniebowstąpienia i Zesłania Ducha Świętego, ostatecznie zakończyli tego typu działalność. (…) Skoro prawdą jest, że fenomenu Eucharystii nie potrafiłby wymyślić człowiek, to zostawmy sprawy Bogu, bądźmy Mu wierni, a On rozwiąże nasze codzienne problemy – podkreślił.

Nawiązując do obecności Boga w przestrzeni publicznej, biskup bydgoski zaznaczył, że jest ona dzisiaj zwalczana. Zwłaszcza u nas – w krajach, które przez długie lata znajdowały się pod wpływem marksistowskich, komunistycznych i materialistycznych ideologii. Dodał, że chrześcijanie pragną uczestniczyć w procesji z Najświętszym Sakramentem i przejść ulicami miast, wsi, osiedli – wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek.

Następnie wierni udali się na Starówkę, zatrzymując się przy czterech ołtarzach – na Starym Rynku, przy bibliotece, kościele ojców jezuitów oraz świątyni garnizonowej.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki