Z ks. Jackiem Salwą – kierownikiem Bydgoskiej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która potrwa od 21 do 31 lipca, rozmawia Katarzyna Jarzembowska
Rok 1993. Tłumy pielgrzymów wychodzących z bydgoskiej fary i gnieźnieńskiej katedry. Teraz mamy swoją – diecezjalną pielgrzymkę. Na ile „rekolekcje w drodze” są dzisiaj potrzebne?
– Tak, przyznaję, że tamte czasy były świadkami „tłumnego pielgrzymowania”. Dziś jest nas zdecydowanie mniej, ale czy to coś złego? Wierzę, że realizuje się w tym nieznany Boży plan. Jako odpowiedzialny za dzieło pielgrzymki cieszę się każdym pątnikiem. Niekiedy muszę kogoś upomnieć, zwrócić uwagę, ale traktuję każdego jako kogoś bliskiego, ważnego, jako osobę, która swoją obecnością buduje pielgrzymią rodzinę i z wielką determinacją podąża do Bożej Matki. Czy dziś rekolekcje w drodze są potrzebne? Jestem przekonany, że tak. Są wręcz niezbędne. W świecie ogarniętym niesamowitym pędem tych kilkanaście dni to zatrzymanie się wobec tego, co ważne. To czas budowania wspólnoty. To również dzielenie się doświadczaniem Boga, który zaprasza na wielką duchową przygodę. Sam, jako ksiądz, mogę powiedzieć, że obok moich kapłańskich rekolekcji przeżywanych każdego roku, od wielu już lat pielgrzymka jest dla mnie taką duchową oazą, z której czerpię cały rok.
Patrząc z perspektywy siedmiu lat naszej diecezji, co udało się zrobić, co jest ewenementem oraz jakie są plany na przyszłość?
– Pośród tej pielgrzymkowej rodziny czuję się jak wędrowny proboszcz, który jest po to, by słuchać, rozmawiać, pocieszać, umacniać, żartować. Mam taką cichą nadzieję, że buduję prawdziwą rodzinę w drodze, pełną najpiękniejszych ludzkich i chrześcijańskich wartości. Cieszę się, że wszędzie mówi się o nas dobrze. Przychodzimy na odpoczynek i na nic nie liczymy, a spotykamy się z tak ogromną otwartością i dobrem. Często grupy razem spożywają posiłki, gromadzą się wokół wspólnego stołu, pomagają sobie wzajemnie, dzielą się tym, co mają – Boże drogi, jakież to budujące! Aż łza się w oku kręci. Plany na przyszłość? Obyśmy nie osłabli w pragnieniu wędrowania, oby nigdy nie przyszedł taki dzień!
Każdy rok to inne hasło. Jakie słowa wybrano tym razem?
– Hasło przewodnie każdego roku naszego pielgrzymowania czerpiemy z przesłania biskupów polskich na dany rok duszpasterski. Tegoroczne brzmi: „W komunii z Bogiem”. Pielgrzymka jest swoistym wydarzeniem duszpasterskim, dlatego chcemy włączyć się w nurt życia Kościoła i ukazać prawdy zaproponowane przez polskich biskupów. Hasło, zawierające wezwanie do komunii, zdaje się być pięknym mottem nie tylko na ten rok duszpasterski i pielgrzymkę, ale na całe nasze życie wiary. Myślę, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważną kwestią jest wejście w orbitę bliskości ze Stwórcą. Na tej komunii jak na fundamencie chcemy uczyć się budowania naszych relacji z bliźnimi.
Mówi się, że jak człowiek raz pójdzie, to będzie chciał wciąż powracać na szlak…
– Przed trzema laty uczestniczyły w pielgrzymce siostry pasterki. Tak się złożyło, że trzeba było pojechać do Jabłonowa Pomorskiego, aby porozmawiać z matką przełożoną o formie uczestnictwa sióstr w pielgrzymowaniu. Nie zapomnę spotkania ze starszą już i schorowaną siostrą, która tryskała entuzjazmem i zainteresowaniem, chociaż – jak się dowiedziałem – bardzo cierpiała. Powiedziała, że gdy zbliża się lipiec i ruszają pierwsi pątnicy, to jej nogi same rwą się do wędrówki. Miała łzy w oczach, kiedy to mówiła. Później towarzyszyła nam na szlaku za pośrednictwem internetu. Wydaje się, że człowiek, który złapie pielgrzymkowego „bakcyla”, jak długo sił wystarczy, będzie rwał się do drogi. Niektórzy pielgrzymi nie szykują się na wędrowanie, ale gdy przychodzi czas, potrafią w jeden wieczór zebrać, co trzeba, i ruszają. Pan Bóg woła, Maryja zaprasza. Bogu i Jego Matce się nie odmawia.
Lista kontaktów pielgrzymkowych
ks. Robert Ablewicz – grupa złota – Górka Klasztorna
tel. 515 127 075, 67 286 08 48
ks. Krzysztof Buchholz – grupa przezroczysta – Bydgoszcz
tel. 52 323 48 10
ks. Krzysztof Buda – grupa biało-żółta – Bydgoszcz
tel. 52 321 54 83
o. Marek Karczewski – grupa czerwona – Bydgoszcz
tel. 503 311 764
ks. Krzysztof Klóska – grupa srebrna – Nakło n. Notecią
tel. 606 964 724
ks. Marian Kotewicz – grupa błękitna – Krajna
tel. 52 388 24 19
ks. Maciej Kulczyński – grupa czerwono-czarna i błękitno-czarna – Bydgoszcz
tel. 660 789 422
ks. Robert Szczepański – grupa zielono-żółta – Bydgoszcz
tel. 52 372 40 76
ks. Paweł Zalewski – grupa brązowa – Bydgoszcz
tel. 792 796 800
ks Tadeusz Czyż – grupa żółta (promienista) – Mrocza
tel. 52 385 60 09
ks. Marek Januchowski – grupa biało-żółta (promienista) – Bydgoszcz
tel. 52 323 48 44
ks. Ryszard Szymkowiak – grupa żółta (promienista) – Szubin
tel. 52 384 20 02
Niezbędne informacje na stronie internetowej: www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













