Logo Przewdonik Katolicki

Niedziela hospicyjna

Marcin Jarzembowski
Fot.

Już po raz szósty Fundacja Hospicyjna zorganizowała kampanię społeczną Hospicjum to też Życie. Wszystko po to, aby placówkom nie zabrakło wolontariuszy. Jej celem jest pokazanie, czym są hospicja, komu i w jaki sposób pomagają, ale też jak każdy z nas może pomóc im i ich podopiecznym.

 

Już po raz szósty Fundacja Hospicyjna zorganizowała kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie”. Wszystko po to, aby placówkom nie zabrakło wolontariuszy. Jej celem jest pokazanie, czym są hospicja, komu i w jaki sposób pomagają, ale też  jak każdy z nas może pomóc im i ich podopiecznym.

 


 

W tym roku szczególny akcent położono  na zachęcenie do wolontariatu hospicyjnego osób, które mają już za sobą okres pracy zawodowej. Jest to tzw. Wolontariat +50.

 

Czym jest wolontariat?

Wolontariat oznacza przede wszystkim okazję do kształtowania własnej osobowości oraz czynnego i odpowiedzialnego włączania się w życie społeczne. – Motywem działań wolontariuszy jest na początku chęć robienia czegoś sensownego i pożytecznego oraz otwarcie nowego pola doświadczeń. Wolontariuszom chodzi m.in. o piękne przeżycia, doświadczenie prawdziwego koleżeństwa we wspólnym, bogatym w treść działaniu. Często ideały i inicjatywy osobiste łączą się z czynną miłością bliźniego – powiedział ks. Wojciech Retman z bydgoskiego Domu Sue Ryder.

Takie podejście do wolontariatu proponuje i promuje kampania „Hospicjum to też Życie”, w której co roku bierze udział ok. 100 ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całego kraju. Ich pracownicy i wolontariusze organizują wydarzenia, które mają przybliżyć lokalnym społecznościom działalność i potrzeby hospicjów.

 

„Głosy dla Hospicjów”

Co roku w kampanii bierze udział Dom Sue Ryder w Bydgoszczy. – Większość wydarzeń odbyła się w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Tego dnia miała miejsce Msza św. i spotkanie dla osób w żałobie w sanktuarium Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Nasza placówka włączyła się także w międzynarodową akcję „Głosy dla Hospicjów” i zorganizowała koncert, podczas którego propagowano ideę opieki hospicyjnej. Ważnym punktem była tradycyjna niedziela hospicyjna. W czasie jej trwania zbierano ofiary na cele związane z Domowym Hospicjum Dziecięcym – dodał ks. Wojciech Retman.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki