Logo Przewdonik Katolicki

Potrzeba pomocy

Marcin Jarzembowski
Fot.

W Sali Koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się Światowy Koncert Charytatywny Głosy dla Hospicjów. Spotkania są organizowane z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Tegoroczne koncerty przebiegały pod hasłem Pokolenia od dziecka do starości potrzebują pomocy. Na scenie przed publicznością liczącą prawie tysiąc osób...

W Sali Koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbył się Światowy Koncert Charytatywny „Głosy dla Hospicjów”. Spotkania są organizowane z okazji Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Tegoroczne koncerty przebiegały pod hasłem „Pokolenia – od dziecka do starości potrzebują pomocy”.

Na scenie przed publicznością liczącą prawie tysiąc osób wystąpiła Orkiestra Salonowa Junior PIK pod dyrekcją Mirosława Żyty oraz Zespół Kameralny Orkiestry im. Johanna Straussa pod dyrekcją Marka Czekały. – Podczas naszych spotkań chcemy propagować ideę opieki hospicyjnej. Pokazujemy również, jak ważne jest zaangażowanie całego społeczeństwa w opiekę nad osobami umierającymi. Niestety, w wielu przypadkach osoby te odchodzą w samotności. My próbujemy to zmienić – także poprzez propagowanie wolontariatu – powiedziała Karolina Kmiecik. Prezes Stowarzyszenia im. Sue Ryder, działającego przy placówce opieki paliatywnej, podkreśliła, że koncert jest również okazją do podziękowania wszystkim darczyńcom oraz sponsorom. – Są to osoby wielkiego serca. Wśród nich wolontariusze oraz tacy, którzy przysyłają drobne kwoty. To nam daje siłę i dzięki temu wciąż możemy się rozwijać. Stawiamy poprzeczkę coraz wyżej. Otworzyliśmy filię w Żninie. Rozwijamy opiekę hospicyjną w domu dla dzieci oraz dział respiratorowy. Chcemy ułatwiać chorym życie – dodała Karolina Kmiecik.

W koncercie wziął udział ks. prałat Romuald Biniak. To dzięki niemu oraz rzeszy dobrych ludzi w Bydgoszczy od kilkunastu lat działa i rozwija się Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki. – Te koncerty dowodzą, jak bardzo popularyzowana jest idea hospicyjna. Dzięki nim pokazujemy społeczeństwu, że takie miejsca są bardzo potrzebne. Stąd właśnie muzyczne spotkania, odbywające się na całym świecie – powiedział. Dyrektor uważa, że świadomość tego, czym jest hospicjum, zwiększa się z roku na rok. – Patrząc z perspektywy siedemnastu lat, mogę powiedzieć, że był czas, kiedy nawet środowisko medyczne nie rozumiało potrzeby takiej opieki. Dzisiaj nikt już tego nie neguje. Jest wręcz przeciwnie. Hospicja cieszą się zapotrzebowaniem społecznym i są uznawane przez grupy medyczne – dodał ks. Biniak.

Po wysłuchaniu części muzycznej publiczność mogła wziąć udział w aukcji charytatywnej oraz loterii fantowej, w której każdy los wygrywał. Wśród nagród znalazły się m.in. przelot samolotem nad Inowrocławiem, biżuteria oraz obraz. Organizatorami bydgoskiego koncertu było Stowarzyszenie im. Sue Ryder oraz Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki