Logo Przewdonik Katolicki

Czego dziecko może się nauczyć z gier komputerowych?

Bogna Białecka
Fot.

Większość rodziców jest świadoma zagrożeń związanych z grami komputerowymi: łatwość popadnięcia w uzależnienie, możliwość zaniedbania relacji z kolegami i rodziną, rozdrażnienie i skłonność do otyłości wynikające z wielogodzinnego siedzenia przed ekranem, możliwe przejmowanie agresywnych zachowań bohatera z gry, połączone z brakiem poczucia, że przemoc ma określone bolesne konsekwencje w świecie realnym.

 

 

 

Plusy i minusy

Zagrożeń jest rzeczywiście sporo, jednak gry komputerowe mogą nauczyć dziecko także wielu pożytecznych rzeczy.

Mogą one rozwijać zdolności poznawcze i inteligencję emocjonalną. W większości gier mamy do pokonania kolejne poziomy o wzrastającym stopniu trudności. Podejmowanie wielokrotnych prób przejścia poziomu uczy dziecko radzenia sobie z frustracją. Wymaga to też wykorzystania inteligencji, zmiany sposobu rozwiązania problemu zastosowanego na poziomie niższym, wymyślenia nowej metody. Porzucenie standardowego rozwiązania rozwija kreatywność. Takich gier można szukać pod ogólnym hasłem „gry logiczne” lub „puzzle”. Znajdą się tam i zagadki kryminalne, i gry, w których przejście poziomu zależy od starannego zaplanowania trasy, a także refleksu oraz szybkości podejmowania decyzji, jak i klasyczne gry w skomputeryzowanej formie – np. sudoku, grzybobranie.

 

Gry zespołowe

W grach zespołowych (rozgrywanych w sieci domowej lub internecie) dzieci uczą się myślenia strategicznego i współpracy w celu pokonania wroga lub rozwiązania problemu. 

Istnieją także gry przygodowe z interesującą fabułą. Mogą one pomóc dzieciom docenić strukturę narracji wiele lat wcześniej niż będą w stanie przeczytać swą pierwszą powieść. W tym wypadku warto zapoznać się z fabułą gry, zanim ją dziecku kupimy. Musimy wiedzieć, jakich wartości uczy czy bohater jest dobrym wzorcem osobowości dla dziecka, czy czarne charaktery zostają ukarane lub zmieniają się na lepsze.

 

Trochę jak czytanie bajek

W niektórych grach przygodowych pojawiają się pisane komentarze informujące o kolejnych zadaniach. Dzieci lubią, gdy rodzice odczytują te komentarze na głos. To trochę jak czytanie bajek, tylko ciekawsze. Ma to też dobry wpływ na rozwój intelektualny. Synek koleżanki już w wieku pięciu lat dzięki temu nauczył się czytać.

Jak widać, nie trzeba demonizować gier. Kilka żelaznych zasad, o których należy pamiętać, to: przetestuj grę, zanim pozwolisz grać w nią dziecku, dopilnuj, by czas spędzony łącznie przed telewizorem i komputerem zamykał się w 1,5h (maksimum 2h) dziennie, kontroluj wpływ gry na dziecko – jeśli robi się rozdrażnione, lepiej skrócić czas, zmienić grę.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki