„1 stycznia 1946 r. Bielizna suszy się na wiadukcie Pancera. Warszawa leży w gruzach, a most Kierbedzia, do którego doprowadzał wiadukt w 1944 r., został zwalony. W tle widać wypalone kamienice na Krakowskim Przedmieściu i ocalały ze zniszczeń wojennych kościół świętej Anny. Jedynie wieża kościelna ma zwalony hełm. Za kilka miesięcy zacznie się tu wielka budowa. Resztki wiaduktu zostaną zburzone, a pod placem Zamkowym powstanie tunel Trasy WZ” – głosi komentarz do jednego z wielkoformatowych zdjęć wystawionych we wnętrzach Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej w Warszawie. Na wystawie zebrano około stu fotografii, które w postaci negatywów przez ponad pół wieku przeleżały w archiwach prasowych. Na zdjęciach widać odradzające się po wojnie życie zwykłych ludzi, ale też tworzenie się nowej władzy i jej nachalną propagandę. Najciekawsze są właśnie te zdjęcia, na których zatrzymano chwile codzienności: kobieta z kwiatami, dzieci bawiące się na tle gruzów, ludzie wynoszący z kościoła trumny z prochami pomordowanych. Oprócz nich są oczywiście fotografie ukazujące życie polityczne kraju, ważne osobistości, uroczystości i wydarzenia, jak na przykład ucieczka Mikołajczyka czy pierwsze procesy polityczne.
„Zdjęcia pokazują odradzanie się życia w zniszczonym kraju, zmaganie ludzi z codziennością, intensywne życie religijne, a z drugiej strony proces tworzenia się komunistycznego państwa, zwalczanie opozycji i coraz agresywniejszą propagandę. Te pierwsze lata powojenne są fascynujące i pełne kontrastów, wszędzie widoczne są ślady wojny, a jednocześnie wyczuwalna jest radość i siła życia” – mówiła podczas otwarcia wystawy jej kuratorka Katarzyna Madoń-Mitzner.
Archiwum Polskiej Agencji Prasowej liczy kilkanaście milionów zdjęć, które stanowią zapis historii Polski od lat 20. minionego wieku. To jedno z największych zbiorów fotografii prasowej w Europie. Od mniej więcej roku zbiór ten jest porządkowany, a najlepsze zdjęcia są skanowane i opracowywane. Kilkanaście tysięcy fotografii PAP-u można już oglądać na dopiero co otwartym portalu www.fotohistoria.pl.