Zachęcam do zwiedzenia pięknego, nieustannie odrestaurowywanego Ołomuńca. Miasto jest nie tylko historyczną stolicą Moraw. Tutaj mieści się także siedziba morawskiej archidiecezji oraz gospodarcze i kulturalne centrum Hane.
Teren Ołomuńca został zasiedlony już w czasach neolitu. W XI w. wybudowano zamek, który stał się najważniejszą rezydencją morawskich Przemyślidów (obok Brna i Znojna). W tym samym wieku miasto wraz z całymi Morawami podbił Bolesław Chrobry.
Pierwszy czeski król, Wratysław II, chcąc osłabić pozycję praskiego biskupa, w roku 1063 założył tu konkurencyjne biskupstwo, które od XII w. miało swoją siedzibę na zamku. W XIII w. Ołomuniec stał się miastem królewskim. W sierpniu 1306 r. został tutaj zamordowany ostatni z Przemyślidów, czeski król Wacław III, który szykował się do walki z Władysławem Łokietkiem o spadek po swym ojcu Wacławie II, władcy Czech i Polski. Właśnie w Ołomuńcu w 1478 r. podpisano traktat pokojowy, który zakończył XV-wieczne wojny wewnętrzne, a Władysław II Jagiellończyk został koronowany na króla węgierskiego. W XVI wieku jezuici założyli na terenie Ołomuńca akademię, która przekształciła się w uniwersytet noszący dziś nazwę Uniwersytetu Palackiego.
Od tego momentu miasto tętni akademickim życiem.
Warto pospacerować po krętych, często stromych uliczkach ołomuńskiej Starówki. Znajduje się tam wiele uroczych miejsc, gdzie można ochłodzić się i wypocząć przy słynnym czeskim piwie. Ile razy odwiedzam Ołomuniec, tyle razy odnoszę to samo nieodparte wrażenie, że życie tutaj płynie w niezwykle powolnym, bardzo wyciszającym tempie.






