Logo Przewdonik Katolicki

?moje owce idą za Mną...?

Barbara Buk
Fot.

Pierwszy obraz Dobrego Pasterza pochodzi od samego Jezusa. To On go namalował słowem w przypowieści, jaką Ewangelista Jan zawarł w swojej Dobrej Nowinie. Obraz ten był tak ujmujący, iż wczesnochrześcijańska sztuka katakumbowa uczyniła go swoim znakiem rozpoznawczym. Duchowość zrębów pierwotnego Kościoła stawiała...

            Pierwszy obraz Dobrego Pasterza pochodzi od samego Jezusa. To On go namalował słowem w przypowieści, jaką Ewangelista Jan zawarł w swojej Dobrej Nowinie. Obraz ten był tak ujmujący, iż wczesnochrześcijańska sztuka katakumbowa uczyniła go swoim znakiem rozpoznawczym. Duchowość zrębów pierwotnego Kościoła stawiała bowiem w centrum właśnie Chrystusa jako Dobrego Pasterza. Jezus był przedstawiany w postaci młodzieńca - pasterza z owieczką na ramionach lub pośród trzody.

            I my dziś widzimy oczami wiary Dobrego Pasterza. Tego, który idzie na czele i wyznacza bezpieczny szlak, któremu można zaufać i czuć się pewnym podjętej drogi. Tego, który nie gubi stada, ale chce dać wszystkim życie wieczne. Tego, który czyni Kościół, pozwalając wiernym owcom słuchać swoich słów i pomagając im je wypełniać. Tego, który czyni ludzi Kościołem i dba, aby nikt nie wyrwał żadnej owcy ze wspólnoty. To wreszcie Ten, który gromadzi zagubionych w jedno stado i wytycza pewny horyzont, za którym jawi się pełnia Miłości.

            Dobry Pasterz wskazuje na swojego Ojca, z którym tworzą jedność. W tej jedności Kościół zamyka tajemnicę przez wieki nieodgadnioną, przed którą człowiek klęka: tajemnicę jedności Ojca i Syna. W tej bowiem misteryjnej jedności Kościół odnajduje swoje credo i swoją misję do bycia „unam sanctam Ecclesiam”, - jednym świętym Kościołem - na kształt tego odwiecznego zjednoczenia.

            Wędrówka Kościoła trwa. Wszyscy jesteśmy w drodze za Jezusem. A On, Dobry Pasterz, wciąż zapewnia: „Nie zginą moje owce na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki”. Tym słowom nie można nie wierzyć.

 

Barbara Buk

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki