Logo Przewdonik Katolicki

Trójkąt kurtuazji

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

W cieniu sporu o eksport polskiego mięsa do Rosji, w niemieckim Mettlach doszło wreszcie do zapowiadanego od kilku miesięcy spotkania przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego. W przyjętej w Mettlach wspólnej deklaracji kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Jacques Chirac oraz Lech Kaczyński (cała trójka na zdjęciu) wskazali na szczególne znaczenie bezpieczeństwa...

W cieniu sporu o eksport polskiego mięsa do Rosji, w niemieckim Mettlach doszło wreszcie do zapowiadanego od kilku miesięcy spotkania przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego.

W przyjętej w Mettlach wspólnej deklaracji kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Jacques Chirac oraz Lech Kaczyński (cała trójka na zdjęciu) wskazali na „szczególne znaczenie” bezpieczeństwa dostaw energii. „Dlatego też będziemy dążyć do stworzenia polityki energetycznej dla Europy, prowadzonej w duchu solidarności i będziemy ściśle koordynować nasze stanowiska w tym obszarze” – napisali trzej przywódcy.

Uczestnicy spotkania podkreślali znaczenie współpracy UE z Rosją jako partnerem strategicznym. Opowiedzieli się jednak także za wypracowaniem porozumienia UE-Ukraina, obejmującego m.in. porozumienie o wolnym handlu z tym krajem.

Przywódcy trzech krajów uzgodnili dalszą ścisłą współpracę, uznając Trójkąt Weimarski za strukturę „niezmiernie pożyteczną”. Podczas spotkania nie padły jednak żadne konkretne propozycje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki