Obecnie...
„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – gotów? Gotów!”. Słysząc te słowa, nasi dziadkowie przypomnieliby sobie zapewne dawne, szczytne wzorce patriotycznego wychowania, dziś zdałoby się już zapomniane. Jednak na to wezwanie wciąż odpowiadają swoją gotowością tysiące młodych Polaków, zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.
Obecnie powszechnie lansowana jest wolność pozbawiona wszelkich granic i konsumpcyjny, łatwy styl życia. W tej sytuacji można chyba mówić o fenomenie, gdy ponad 20 tys. młodych ludzi w Polsce pragnie angażować się w działalność organizacji, która wiele wymaga od swoich członków i stawia przed nimi tak poważne cele.
Zawsze gotowi
„Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobrze ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży”. To zobowiązujące przyrzeczenie złożyło, po odbyciu stażu kandydackiego, ok. 900 osób z naszej archidiecezji, a co roku przybywa ich od 50 do 100. W sumie w 40 aktywnie działających oddziałach parafialnych zrzesza się ok. 2000 kaesemowiczów.
Organizacja ta swoimi korzeniami sięga czasów zaborów, kiedy trzeba było walczyć o zachowanie polskości, zwłaszcza wśród młodzieży. Prężnie rozwijała się ona też w II Rzeczypospolitej i dopiero represje władzy ludowej zmusiły ją do zaprzestania działalności w 1953 r. Dekret Episkopatu Polski z 1990 r. powołał ją na nowo do istnienia, co pozwoliło odbudowywać struktury KSM-u w poszczególnych diecezjach. W archidiecezji poznańskiej dzieło to rozpoczęto 1 lutego 1997 r., tak więc niebawem minie od tego wydarzenia 10 lat. Zresztą obchody tej rocznicy rozpoczęły się już uroczystą Mszą św., którą odprawił bp Henryk Tomasik 9 września, w sanktuarium Narodzenia NMP w Tulcach. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele parafialnych oddziałów KSM oraz Zarząd Diecezjalny Stowarzyszenia.
– Młodzież pragnęła, aby te obchody nie były jednorazową akcją, ale przez cały rok chciała dziękować Bogu za stowarzyszenie i przypominać, jak wielki jest to dar dla młodzieży i archidiecezji – mówi ks. Marek Matyba, asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży archidiecezji poznańskiej. – Hasłem tego roku jest fragment „Barki”, ulubionej pieśni Jana Pawła II: „Ty potrzebujesz mych dłoni”. W nawiązaniu do tych słów młodzież odciskała na płótnie swoje dłonie (przedsięwzięcie to będzie jeszcze kontynuowane podczas spotkań w katedrze). Ten symboliczny dar zostanie wręczony wiosną obecnemu „Piotrowi naszych czasów”, Benedyktowi XVI, jako wyraz stałej gotowości do pomocy Kościołowi.
Droga ku dojrzałości
„Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego”, czytamy w statucie KSM-u.
– Struktury stowarzyszenia są dość mocno rozbudowane, ale młodzież doskonale rozumie ich potrzebę i znaczenie. Zresztą doskonale sprawdzają się one w praktycznej działalności na rzecz parafii czy lokalnej społeczności. Kiedy jasno są podzielone obowiązki, każda praca jest dobrze zorganizowana i przynosi efekty. Taka forma działania wychowuje również młodych ludzi do podejmowania odpowiedzialności za swoje czyny. Przygotowuje też do zadań, czekających ich w dorosłym życiu. Same struktury nie zniszczą spontaniczności i chęci działania, jeśli obecny będzie w nich duch i poczucie wspólnoty. Pozwalają one natomiast budować na skale, do czego wzywał młodych Benedykt XVI na krakowskich Błoniach, zapewniając tym samym trwałość podejmowanym dziełom, mającym przynosić stale owoce – tłumaczy ks. Marek Matyba.
W ten sposób KSM pragnie kształtować dobrych obywateli i katolików, którzy jako osoby świeckie lub konsekrowane, będą w stanie podjąć w przyszłości trud odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę.
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













