Logo Przewdonik Katolicki

Kościół Stawia na Młodych

Błażej Tobolski
Fot.

Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie gotów?. Gotów!, odpowiadają tysiące młodych Polaków zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.

 

„Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – gotów?”. „Gotów!”, odpowiadają tysiące młodych Polaków zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.

 

Słowa „cnota”, „Bóg”, „Ojczyzna” zdaje się nie należą do kategorii „cool” i nie są zbyt „trendy” dla dzisiejszej młodzieży. Jak się okazuje, nie wszyscy młodzi ludzie pozwolili wtłoczyć się (na szczęście!) w formy, jakie lansuje popkultura. Mimo że podobno tylko w ten sposób możesz „być sobą”. Kto ma jednak odwagę popłynąć pod prąd i dla kogo słowo „katolicki” oznacza po prostu „dobry”, „solidny”, ten niech zapozna się z tym, co oferuje KSM. Gotów?

 

KSM – reaktywacja

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży swoimi korzeniami sięga czasów zaborów, kiedy trzeba było walczyć o zachowanie polskości, zwłaszcza wśród młodzieży. Prężnie rozwijała się ona też w II Rzeczypospolitej, skupiając w osobnych stowarzyszeniach młodzież męską (KSMM) i żeńską (KSMŻ). Działanie tych stowarzyszeń w okresie międzywojennym było imponujące. Powstawały w każdej diecezji i niemal w każdej parafii. Później, podczas II wojny światowej, członkowie KSMM zasilili szeregi konspiracyjnej Armii Krajowej. Dopiero represje władzy ludowej w czasach PRL-u zmusiły tę organizację, podobnie jak i inne stowarzyszenia katolickie, do zaprzestania działalności w 1953 r. Dekret Episkopatu Polski z 1990 r. powołał ją na nowo do istnienia, co spotkało się gorącym poparciem Jana Pawła II. „Ze szczególnym zaś zadowoleniem powitałem Waszą, Drodzy Bracia, decyzję dotyczącą ponownego powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które ma bogatą i piękną tradycję” – mówił Papież do polskich biskupów przybyłych do Rzymu. Reaktywacja KSM-u pozwoliła odbudowywać jego struktury w poszczególnych diecezjach. Obecnie organizacja ta liczy blisko 30 tys. członków, w wieku od 16 do 30 lat, działających w ponad 2000 oddziałach parafialnych oraz kołach szkolnych i akademickich na terenie całego kraju.

 

Realizujemy dobre pomysły

Czym konkretnie zajmuje się KSM? Co różni tę organizację od wszystkich inny grup modlitewnych czy charytatywnych działających w parafiach? Czy tylko rozbudowane struktury, własny statut i sztandar? Zasadniczym celem KSM-u, jak czytamy w jego statucie, „jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego”. Brzmi bardzo poważnie. A co to oznacza w praktyce?

– To, co KSM robi w parafii, zależy od pomysłowości i inicjatywy jego członków. Zapisane w statucie możliwości działania są bardzo szerokie: od modlitwy, po działania charytatywne i angażowania się w życie społeczne, od kultury i nauki, poprzez turystykę krajoznawczą i historię, do wszelakich działań sportowych – wyjaśnia Małgorzata, KSM-owiczka z Leszna. – Słowem, robimy wszystko, co może nas rozwijać i ubogacać, a jednocześnie, co warto podkreślić, stanowi jakąś propozycję dla lokalnej społeczności parafialnej, osiedlowej, wiejskiej. To wszystko może być również jakąś formą ewangelizacji i świadectwa wiary – dodaje Kasia z Szamotuł.

Masz więc jakieś zainteresowania, a nie za bardzo masz możliwości je realizować? W KSM-ie pomogą ci inni i zrobicie to wspólnie. Lubisz grać w piłkę, a nie masz gdzie? Razem można pomyśleć o wynajęciu sali, poszukać sponsorów i dofinansowania. Lubisz teatr? Załóżcie go razem, np. we współpracy z parafią czy ośrodkiem kultury. Formalna organizacja posiadająca osobowość prawną, jak to jest w przypadku KSM-u, ma większe możliwości tego typu działania.

 

Krok w dorosłość

– Kto się nie rozwija, ten się cofa – stwierdza krótko Łukasz. – W KSM-ie zdobywamy doświadczenia przydatne później w dorosłym życiu. Chcemy być po prostu dobrymi, odpowiedzialnymi ludźmi mającymi kręgosłup moralny wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam żyć i pracować – dodaje. Dlatego w ramach KSM-u organizowane są rozmaite szkolenia i warsztaty, dotyczące chociażby marketingu, zarządzania, dziennikarstwa, nauki społecznej Kościoła. Zmierza to ku temu, aby być coraz lepszym, wiedzieć więcej, lepiej coś robić czy też odkrywać nowe, interesujące pola działania. Jednocześnie uczy młodych, poprzez angażowanie w różnorodne inicjatywy, dawania czegoś dobrego od siebie dla społeczności, do której należą.

KSM-owicze dbają też o własną duchowość poprzez wspólne czuwania modlitewne, adoracje Najświętszego Sakramentu, rekolekcje, a przede wszystkim Eucharystię. Jednocześnie podczas formacji podkreśla się bardzo znaczenie osobistej modlitwy i pracy nad rozwojem życia duchowego. Z drugiej strony, zgodnie z przekonaniem, że katolik to człowiek wielkiego ducha, ale również sprawnego ciała, rozwijają swoją sprawność fizyczną.

W ten sposób KSM pragnie kształtować dobrych obywateli i katolików, którzy jako osoby świeckie lub konsekrowane będą w stanie podjąć w przyszłości trud odpowiedzialności za Kościół i ojczyznę.

 

 

Młodzi sportowcy jadą do Leszna

Jedną z sekcji działających przy Krajowej Radzie KSM-u oraz w poszczególnych Zarządach Diecezjalnych jest sekcja sportowa. Po ogólnopolskich zawodach w piłce halowej, które odbyły się w Gdańsku w sierpniu tego roku, zaplanowano również I Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej KSM. Organizacji tego przedsięwzięcia podjęli się młodzi KSM-owicze z archidiecezji poznańskiej. Zawody te będą rozgrywane w dniach 23 i 24 października w Lesznie (archidiecezja poznańska). Przyjadą na nie 24 drużyny męskie i żeńskie z całego kraju. Turniej rozpocznie się oficjalnie poranną Mszą św. odprawioną 23 października o godz. 8 w Kolegiacie Leszczyńskiej pw. św. Mikołaja (ul. Kościelna 18), a poszczególne mecze rozgrywane będą na obiektach sportowych miasta.

 

 


 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki