Wyjeżdżamy pełni wdzięczności

Z pallotynką, siostrą Agatą Browarczyk, opiekunką parafialnej grupy młodych Białorusinów z Berezy, spędzających wakacje

w naszej diecezji, rozmawia Adam Gajewski

To kolejna taka akcja. Młodzi Białorusini zaczynają gościć w Bydgoszczy regularnie. Jak mogłaby Siostra podsumować pobyt waszej grupy?

Przyjęto nas z wielką radością i z otwartymi sercami. Jesteśmy bardzo szczęśliwi....
Czyta się kilka minut

Z pallotynką, siostrą Agatą Browarczyk, opiekunką parafialnej grupy młodych Białorusinów z Berezy, spędzających wakacje

w naszej diecezji, rozmawia Adam Gajewski

To kolejna taka akcja. Młodzi Białorusini zaczynają gościć w Bydgoszczy regularnie. Jak mogłaby Siostra podsumować pobyt waszej grupy?

– Przyjęto nas z wielką radością i z otwartymi sercami. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Dzieci zobaczyły piękno Polski, bogactwo jej przyrody, zabytków. Niektóre z nich odkrywały swoje korzenie, także korzenie wiary. Były chwile, że grupy po prostu nie mogłam przynaglić do wyjścia z kościoła, obejrzenia kolejnego punktu programu; chciały zostać w świątyni. Piękny świat, dobroć otaczających nas ludzi mówiły dzieciom, że Pan Bóg jest wielki, działając przez bliźnich. Także bliźnich z innego kraju. Wyjeżdżają z Bydgoszczy pełni ogromnej wdzięczności, pragnienia, aby kiedyś wrócić do was znowu… Jestem przekonana, że dobroć, którą dzieci otrzymały, niedługo zaowocuje.

W programie znalazł się pobyt wśród rodzin diecezjan. Dzieci zaakceptowały nowe otoczenie?

– Oczywiście! Diecezjanie przyjęli dzieci z otwartymi ramionami. Aż trudno opisać, ile uczucia włożyli w te godziny wspólnego przebywania. Nasi najmłodsi mogli podpatrzyć życie rodzin katolickich – co według mnie było najważniejsze. Na gospodarzach zaś ogromne wrażenie robiło pragnienie odkrycia w sobie polskości, która jest przecież dziedzictwem wielu białoruskich pokoleń. Dzieci z dumą opowiadały o swoich dziadkach, pradziadkach, chłonęły język polski…

Podróżowaliście również po bliższej czy dalszej okolicy. Gdzie najbardziej wam się podobało?

– Największe wrażenie zrobiło na nas Gniezno. To najstarsze miasto, które odwiedziliśmy na naszej trasie. Przewodnik fantastycznie przedstawił dzieciom panoramę polskiej historii, początków państwa. Dzieje chrztu Polski, świętego biskupa Wojciecha dzieci na pewno zapamiętają na długo. Bardzo podobała im się gnieźnieńska katedra.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 35/2006