Logo Przewdonik Katolicki

Zawód i służba

Barbara Sawic
Fot.

24 lipca 1919 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę, na mocy której powołano Policję Państwową. Jej zadaniem była ochrona bezpieczeństwa, spokoju oraz porządku publicznego. 6 kwietnia 1990 r. Sejm III Rzeczypospolitej powołał (w miejsce istniejącej w PRL Milicji Obywatelskiej) obecną Policję Państwową. Ustanowienie Święta Policji w dniu 24 lipca jest nawiązaniem do przedwojennej...

24 lipca 1919 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął ustawę, na mocy której powołano Policję Państwową. Jej zadaniem była ochrona bezpieczeństwa, spokoju oraz porządku publicznego. 6 kwietnia 1990 r. Sejm III Rzeczypospolitej powołał (w miejsce istniejącej w PRL Milicji Obywatelskiej) obecną Policję Państwową. Ustanowienie Święta Policji w dniu 24 lipca jest nawiązaniem do przedwojennej tradycji. Warto wiedzieć, że dzieje polskich służb policyjnych sięgają czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1775 r. Rada Nieustająca utworzyła Departament Policji; organ państwowy, który nadzorował działalność organizacji policyjnych w kraju poprzez komisje Dobrego Porządku.

W pierwszych latach istnienia policja ulegała transformacjom, których celem było podniesienie racjonalności jej działania. Wychodząc naprzeciw interesom służbowym oraz oczekiwaniom społeczeństwa, powołano m.in. instytucję dzielnicowego. Pierwszy dzielnicowy objął służbę w swym rejonie w październiku 1926 r.

Dzielnicowi odpowiadali za przeprowadzenie i wykonanie rozporządzeń administracyjnych, jak również za utrzymanie ładu i bezpieczeństwa w dzielnicy. Systematycznie gromadzili informacje nt. panujących w niej stosunków po to, by w razie jakiegokolwiek wydarzenia móc wykorzystać swą wiedzę. Musieli też znać wszystkich mieszkańców dzielnicy (niektórych z nazwiska, imienia i profesji). Prowadzili stałą inwigilację środowisk przestępczych, dysponowali wykazem nazwisk osób poszukiwanych.

W II Rzeczypospolitej funkcjonariuszy policji obowiązywał kodeks etyki zawodowej. Oto jego treść.

I. Honor i Ojczyzna – oto hasła, którymi w życiu Twoim masz się kierować.
II. Ojczyzna powierzyła Ci broń i oczekuje, że będziesz jej godny.
III. Ojczyzna przyznała Ci wyjątkowe prawa. Tych praw nie nadużywaj, gdyż nie są one przywilejem, lecz obowiązkiem, który sumiennie wypełniasz w służbie Narodu.
IV. Przestępstwo jest nieszczęściem. Zachowaj się wobec niego z powagą i ludzkością.
V. Pomóż temu, kto Twojej pomocy potrzebuje i obchodź się ze wszystkimi tak, jakbyś chciał, by się z Tobą obchodzono.
VI. Bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania przełożonego. Nadużycie zaufania jest hańbą. Mów prawdę, gdyż kłamstwo jest tchórzostwem.
VII. Pamiętaj, że nosisz mundur. Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Bądź więc zawsze schludnie i czysto ubrany, i nie zaniedbuj wyglądu zewnętrznego.
VIII. Żyj skromnie; zachowasz przez to niezależność. Nie przyjmuj żadnych podarunków, gdyż to zobowiązuje. Jako policjant nie możesz mieć zobowiązań. Życie ponad stan jest hańbą i prowadzi do nieszczęścia. Pijaństwo zabierze Ci ludzką godność, staniesz się pośmiewiskiem rodaków i zasłużysz na pogardę dzieci.
IX. Pamiętaj, że Cię podsłuchują, więc nie mów publicznie o sprawach służbowych. Zachowaj umiar w mowie.
X. Bądź w życiu i służbie sprawiedliwy.
XI. W wystąpieniach przeciw wrogom Ojczyzny bądź bezwzględny; pamiętaj jednak, że dobry żołnierz gardzi okrucieństwem.
XII. Rozkazów przełożonych słuchaj bezwzględnie, bądź wzorem dla podwładnych, którzy Cię pilnie obserwują. Jeśli żądasz od innych, by byli dobrymi kolegami, pamiętaj sam o koleżeństwie.
XIII. Miej pogardę dla pochlebców.
XIV. Pamiętaj, że jesteś żołnierzem. Nie zaniedbuj ćwiczyć się w żołnierskiej sprawności i ucz się ciągle, pamiętając o tym, że obywatele widzą w Tobie człowieka, który musi widzieć wszystko.

Nawiązując do tradycji policji z okresu II RP, w 1990 r. przywrócono nazwy dawnych stopni i stanowisk. Co najważniejsze – doprowadzono do zmian wyrażających się w filozofii działania, tzn. silnie akcentowana jest apolityczność policji jako formacji, jak i jej funkcjonariuszy. Śledząc obecne uregulowania prawne o funkcjonowaniu Policji Państwowej można dostrzec wiele podobnych oraz identycznych obowiązków i zobowiązań (wynikających także z zasad etyki zawodowej), spoczywających na współczesnych funkcjonariuszach.

Obecnie w Polsce jest blisko 103 tys. policjantów. Na terenie diecezji za ich formację duchową odpowiedzialny jest biskup ordynariusz, który powołuje duszpasterzy tego środowiska. Kapelani spowiadają i przygotowują policjantów do przyjęcia sakramentów, pomagają w problemach zawodowych i osobistych. W skali ogólnopolskiej ich pracę koordynuje delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji; obecnie funkcję tę pełni bp Marian Duś z Warszawy. Duszpasterzem policjantów w diecezji włocławskiej jest ks. prał. ppłk Zbigniew Szygenda.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki