Logo Przewdonik Katolicki

Gdy gospel płynie w żyłach

Aleksandra Polewska
Fot.

Nim dodzwoniłam się do o. Lecha Dorobczyńskiego OFM - twórcy słynnego już w Koninie chóru gospel - kilka razy włączała się elektroniczna sekretarka. "Tu ojciec Lech, niestety nie dane jest nam teraz ze sobą rozmawiać..." - słyszałam w słuchawce wesoły głos zakonnika. Na szczęście, za którymś razem "było nam dane" i dzięki temu - równie radosnym tonem - o. Lech opowiedział...

Nim dodzwoniłam się do o. Lecha Dorobczyńskiego OFM - twórcy słynnego już w Koninie chóru gospel - kilka razy włączała się elektroniczna sekretarka. "Tu ojciec Lech, niestety nie dane jest nam teraz ze sobą rozmawiać..." - słyszałam w słuchawce wesoły głos zakonnika. Na szczęście, za którymś razem "było nam dane" i dzięki temu - równie radosnym tonem - o. Lech opowiedział mi między innymi o tym, czym jest dla niego Zmartwychwstanie Pańskie.Muzyka gospel zawsze brzmi bardzo radośnie. Czy to radość ze Zmartwychwstania? Czy chór prowadzony przez Ojca śpiewa również o tym, że Chrystus pokonał śmierć?
- Źródłem muzyki gospel są pieśni negro spirituals, wykonywane przed wiekami na amerykańskich plantacjach przez czarnoskórych niewolników. Wiadomo, że poszukiwali oni wolności, czekali na nią, marzyli o niej, a ich śpiew był tego wyrazem. I nie chodziło tu wyłącznie o uwolnienie się spod jarzma białych, ale również o wolność od grzechu. Początkowo teksty tych śpiewów opierały się głównie na Starym Testamencie, lecz gdy narodziło się to "właściwe" gospel, zaczęto czerpać treści również z Nowego Testamentu, zaczęto śpiewać o Jezusie Chrystusie, a więc de facto także o Jego Zmartwychwstaniu. W muzyce gospel jest wiele tekstów, które Zmartwychwstania dotykają, jednak nie tyle w śpiewaniu o nim jako o pewnym "akcie", którego dokonał Chrystus, lecz w odniesieniu do życia zwyczajnych ludzi, świadczeniu o tym, jak Zmartwychwstanie wpływa na nasze życie. Kiedyś pewien znany kaznodzieja w niedzielę wielkanocną wyszedł, by powiedzieć kazanie i rzekł tylko tyle: tak, Chrystus zmartwychwstał, ale co ten fakt zmienia w twoim życiu, co to oznacza dla ciebie? I na tym skończył. Gospelowe pieśni o Zmartwychwstaniu odpowiadają na takie właśnie pytania.

Co dla Ojca znaczy Zmartwychwstanie?
- Głęboko wierzę w to, że Chrystus zmartwychwstał, a skutek tego jest taki, że nie muszę już żyć w grzechu. Poza tym, gdybym nie wierzył w Zmartwychwstanie, nie byłbym dziś kapłanem. Nie śpiewałbym również gospel, bo jeśli się nie wierzy w Chrystusa, to z równym przejęciem można śpiewać choćby o niebieskich migdałach. Nie można śpiewem chwalić Boga, gdy On człowieka w ogóle nie obchodzi. Myślę, że istotą świąt Wielkiejnocy jest to, by człowiek zrozumiał, że nie musi dalej żyć w grzechu. Chrystus przez swoje Zmartwychwstanie wyrwał nas ze szponów grzechu. Jedną z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka jest wolność, a Jezus mówił, że jedyną, prawdziwą niewolą, jaka może spotkać człowieka, jest niewola grzechu. On przez swoje Zmartwychwstanie tę wolność daje mnie i każdemu, kto chce ją przyjąć.

Bono, lider zespołu U2, powiedział kiedyś o pewnym znanym muzyku gospel (którego nazwiska nie pamiętam), że "w jego żyłach płynie gospel". To poruszające stwierdzenie, ale czy ono może się naprawdę zrealizować? Czy nie jest tylko piękną metaforą?
- Bardzo możliwe, że tym muzykiem był Kirk Franklin, który zaprosił kiedyś Bono do małej przygody z gospel. Przechodząc jednak do rzeczy, o gospel możemy mówić w dwóch aspektach: gospel jako rodzaj muzyki i gospel jako Ewangelia, bo angielskie słowo "gospel" oznacza właśnie Ewangelię. Jeśli człowiek naprawdę żyje Ewangelią, to już gospel płynie w jego żyłach, nawet jeśli z samą muzyką gospel nie ma on najmniejszej styczności. Natomiast jeśli chodzi o muzykę, to może ona prawdziwie płynąć w czyichś żyłach tylko wówczas, gdy ten ktoś żyje Ewangelią. Gdy brakuje tego fundamentu, gospel nie brzmi autentycznie. Właściwie nie wiem, czy w ogóle jest w stanie brzmieć jakkolwiek. Nie da się śpiewać gospel bez doświadczenia miłości Boga. Słowa Bono nie są tylko piękną przenośnią, one mogą się jak najbardziej urzeczywistniać.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki