Logo Przewdonik Katolicki

Anioły z Harlemu

Natalia Budzyńska
Fot.

Muzyka gospel od kilku już lat jest w Polsce niezwykle popularna i modna. Można kręcić nosem, że to nie nasz krąg kulturowy, że to nie ekspresja białych i tak dalej. Tym razem jednak warto porzucić wątpliwości i przekonać się, jak gospel śpiewają najlepsi na świecie profesjonaliści - w grudniu na trasę koncertową do polski przyjeżdża słynny chór z Nowego Jorku - Harlem Gospel...

Muzyka gospel od kilku już lat jest w Polsce niezwykle popularna i modna. Można kręcić nosem, że to nie nasz krąg kulturowy, że to nie ekspresja białych i tak dalej. Tym razem jednak warto porzucić wątpliwości i przekonać się, jak gospel śpiewają najlepsi na świecie profesjonaliści - w grudniu na trasę koncertową do polski przyjeżdża słynny chór z Nowego Jorku - Harlem Gospel Choir.Gospel przeżywa prawdziwy boom w Polsce, tysiące młodych ludzi przyjeżdżają na festiwal do Osieka, setki biorą udział w warsztatach prowadzonych w wielu miastach przez czarnoskórych śpiewaków. Okazuje się, że poprzez muzykę stworzoną przez czarnych niewolników modlić może się każdy, bo Jezus przecież uwalnia, rozrywa kajdany grzechu. Adwent może okazać się dobrym czasem - oczekujemy przecież Króla, który przynosi wyzwolenie. Możemy czekać w rytmach gospel.
Korzenie tej muzyki sięgają tworzonych od XVIII wieku ludowych pieśni zwanych "spirituals", które były swoistą mieszanką muzyki afrykańskiej i chrześcijańskiej. Wiele zmieniło się w 1800 roku, kiedy to nastąpiło wielkie przebudzenie religijne białych Amerykanów i na spotkania zwane Revival Camp Meetings zaczęli zabierać swoich czarnych niewolników. Na tych obozowiskach odrodzenia religijnego pojawiali się też czarni duchowni (nawet biskupi!) z Georgii, gdzie od 70 lat nie było niewolnictwa i gdzie nadal żyli wolni czarni. Te zebrania, śpiewy i kazania obudziły twórcze siły drzemiące w niewolnikach. Podczas nocnych spotkań biblijnych często tańczyli i śpiewali pieśni, w których wyrażali swoją wiarę. Niektóre były żałobne, inne radosne i pełne nadziei. Często niewolnicy poprzez medytację nad męką Jezusa uczyli się akceptować swój los ("Ukrzyżowali mojego Pana, a On\ nigdy nie powiedział złego słowa;\ ukrzyżowali mojego Pana, a On\ nigdy nie powiedział złego słowa;\ ani słowa, ani słowa, ani słowa"). Dzięki Thomasowi Dorseyowi (nazywanemu "ojcem współczesnego gospel"), a także innym muzykom doszło do połączenia spirituals z bluesem - i tak powstał gospel.
Gospel wiąże się z Nowym Testamentem i nauką Chrystusa, ale te tematy rozważane są w kontekście typowo ludzkich sytuacji życiowych. W wielu pieśniach Chrystus jest lekarzem, przewodnikiem, pocieszycielem. Można z Nim porozmawiać przez telefon, jak w pieśni "Hallo Heaven, give me Jesus on the line". Te stare, klasyczne już pieśni, są anonimowe. Muzyka, jaką tworzył Thomas Dorsey, pełna była okrzyków ku chwale Pana i aż wrzała od emocji - do dziś taka właśnie jest gospel, o czym można przekonać się na koncertach Harlem Gospel Choir.
Chór z czarnej dzielnicy Nowego Jorku miał swój pierwszy oficjalny koncert w 1986 roku, przedtem, zanim został zauważony przez doświadczonego menedżera i producenta Allena Baileya, śpiewał po prostu podczas nabożeństw. Dziś chór skupia najsilniejsze i najpiękniejsze głosy z różnych kościołów Harlemu. Co roku 35 najbardziej utalentowanych śpiewaków wyrusza w trasę koncertową. Przywiązują dużą wagę do pomocy charytatywnej ubogim dzieciom całego świata, z tego właśnie powodu dwa razy gościli na prywatnej audiencji u Jana Pawła II, dla którego zagrali koncert. Śpiewają pieśni religijne, standardy gospel oraz kompilację murzyńskich pieśni duchowych. Ponadto podczas koncertu można usłyszeć utwory takich gwiazd jak Louis Armstrong czy Ella Fitzgerald. Artyści zawsze "zmuszają" publiczność do śpiewania, tupania i klaskania, bo tych rytmów i śpiewów pełnych nadziei na wyzwolenie, przyjście Wyzwoliciela, nie da się słuchać z kamienną twarzą.
Odwiedzą największe polskie miasta i zaśpiewają w najlepszych salach koncertowych, jak mówią sami: "nasze występy to duszpasterstwo, niesiemy Słowo Boże poprzez muzykę".

Szczegóły dotyczące koncertów na stronie: www.makroconcert.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki