Słowa z Dziejów Apostolskich „Nie możemy nie mówić” towarzyszyły obchodom tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, którego oficjalna inauguracja odbyła się ósmego listopada w bydgoskiej farze-konkatedrze. Honorowy patronat nad tym cyklicznym przedsięwzięciem objęli: ksiądz Arcybiskup HenrykMuszyński oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.
Podczas uroczystej inauguracji ksiądz biskup Bogdan Wojtuś przypominał zebranym w farze bydgoszczanom, że człowiek przez kulturę tworzy samego siebie. – Wszystkie dziedziny sztuki właśnie wtedy mają najbardziej humanistyczny wyraz, kiedy kultura jest przeniknięta Ewangelią – mówił ksiądz biskup. Odwołał się również do myśli Adama Mickiewicza, który w „Księgach Pielgrzymstwa Polskiego” napisał m.in., że cywilizacja prawdziwie godna człowieka musi być chrześcijańska. Po Mszy św. organizatorzy wręczyli Medal „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. W tym roku laureatem został ks. prof. dr hab. Antoni Siemianowski, filozof, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz w Instytutach Kultury Chrześcijańskiej w Gnieźnie i Bydgoszczy.
Czas zbliżenia i dialogu
12 listopada bieżącego roku w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach została odprawiona Msza św. o zbliżenie narodów, w której uczestniczył ks. prof. Witold Broniewski ze Stuttgartu. – Lekcji dialogu trzeba się uczyć. Dużo łatwiej jest się zdobywać na wielkie słowa. Sprostanie prozie życia wymaga ogromnego wysiłku – powiedział.
W trakcie uroczystości przekazano żłóbek Bożonarodzeniowy, który stanie na dworcu głównym w Mannheim.
13 listopada br. w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników odbyły się obchody milenium śmierci pierwszych Polskich Braci Męczenników. – Świętość wygląda dziś inaczej niż przed dziesięcioma wiekami. Inne są wyzwania i inni są ludzie – ale inspiracje pozostają te same. Czytamy tę samą Ewangelię, spotykamy się z tym samym Chrystusem, mamy tego samego Ducha Świętego, który był i jest źródłem wiary i mocy. Męczeństwo na co dzień wyraża się w zwykłej wierności – to bardzo proste kryterium – powiedział podczas uroczystości ks. Abp Henryk Muszyński. Pierwsi bracia męczennicy żyli wieki temu, ale świętość jest wartością, która potrafi przetrwać wszystkie burze i ustroje – pamięć o tych herosach ducha jest niezatarta.
Media publiczne pod kontrolą
„Czy media publiczne są publiczne?” – nad tym problemem dyskutowano 15 listopada w ramach cyklu „Nocne Polaków Rozmowy”. W spotkaniu uczestniczył poseł Marek Jurek. – Media publiczne są zawłaszczone przez postkomunistyczną władzę. W sytuacjach skrajnych są wykorzystywane do nagonek na przeciwników politycznych – przyznał. Zauważył również, że lukę pozostawioną przez media publiczne wypełniają media katolickie, które tworzą pole dla dyskusji, popularyzują historię i kulturę narodową, starają się do oceny zjawisk społecznych stosować kryteria naprawdę uniwersalne, takie jak godność człowieka, dobro rodziny czy Ojczyzny.
W program listopadowych spotkań wpisały się także liczne koncerty, spotkania modlitewne, prelekcje i sesje naukowe – najważniejsza z nich odbyła się w bydgoskim ratuszu i poświęcona była „poszukiwaniu zagubionego sacrum”. Mimo tego, że Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej wyrosły w latach 80. i od tamtych czasów zmieniła się perspektywa polityczna, to w wolnej Polsce pewne problemy pozostały niezmienne. Trzeba mówić o tym, co boli społeczeństwo i o tym, o czym ono coraz częściej zapomina – że każdy z nas jest odpowiedzialny za Kościół i Ojczyznę.