Logo Przewdonik Katolicki

Choroba niepamięci

Renata Krzyszkowska
Fot.

Według szacunkowych danych, około 18 milionów ludzi na świecie jest dotkniętych różnymi rodzajami otępień, w tym około 11 milionów cierpi na chorobę Alzheimera. W Polsce liczbę osób z tym schorzeniem szacuje się na 200 tysięcy. Choroby nie można wyleczyć, istnieją jednak farmaceutyki, które pozwalają spowolnić rozwój choroby i wydłużyć czas dobrego funkcjonowania pacjenta....

Według szacunkowych danych, około 18 milionów ludzi na świecie jest dotkniętych różnymi rodzajami otępień, w tym około 11 milionów cierpi na chorobę Alzheimera. W Polsce liczbę osób z tym schorzeniem szacuje się na 200 tysięcy. Choroby nie można wyleczyć, istnieją jednak farmaceutyki, które pozwalają spowolnić rozwój choroby i wydłużyć czas dobrego funkcjonowania pacjenta. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie. Niestety, jak się szacuje, tylko około 10 procent chorych ma postawioną prawidłową diagnozę. Zwiększeniu świadomości problemu ma sprzyjać m.in. Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzony co roku 21 września.


Choroba Alzheimera polega na odkładaniu się w mózgu substancji białkowej, zwanej beta-amyloidem, co powoduje uszkodzenie neuronów i obniżenie w mózgu poziomu produkowanej przez nie i odgrywającej główną rolę w procesach zapamiętywania acetylocholiny. Jest to przyczyną kłopotów z pamięcią, spowolnienia myślenia, zaburzeń osobowości. W bardzo zaawansowanym stadium choroba uniemożliwia chodzenie, mówienie i kontrolowanie potrzeb fizjologicznych. Każdy pacjent choruje inaczej, ma inne objawy, które pojawiają się w różnej kolejności. Również czas trwania choroby jest różny u poszczególnych pacjentów i, co się z tym wiąże, czas trwania poszczególnych etapów choroby jest również inny. Na chorobę Alzheimera cierpi 5 procent całej populacji. Jest ona odpowiedzialna za ponad połowę przypadków otępienia. Osoby powyżej 85 roku życia cierpią na nią czternaście razy częściej niż ludzie w wieku 65-69 lat. Wraz z chorym cierpi również jego rodzina, która biegiem czasu musi sprawować nad nim całodobową opiekę. Wymaga to dużej odporności psychicznej i znacznego wysiłku fizycznego. W większości wypadków chorymi zajmują się współmałżonkowie, będący zwykle również w podeszłym wieku. Obciążenie, jakie na siebie biorą, sprawia, że sami stają się bardziej podatni na choroby przewlekłe i stany depresyjne.

Zbawienne kwasy tłuszczowe


Naukowcy dowiedli, że ryby, dzięki obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, obniżają ryzyko choroby Alzheimera. Uczeni z Rush-Presbyterian St. Luke's Medical Center w Chicago przez 7 lat prowadzili badania wśród pensjonariuszy domów opieki. Na 815 badanych 131 zachorowało na Alzheimera. Jak się okazało, jedzący ryby przynajmniej raz w tygodniu byli o 60 procent mniej zagrożeni chorobą w porównaniu z tymi, którzy ryb nie jedli. Wyniki zostały opublikowane w "The Archives of Neurology". Podobne działanie zdaniem naukowców wykazują orzechy i sosy do sałatek na bazie olejów roślinnych - zawarte w nich kwasy tłuszczowe występują także w błonach komórkowych komórek mózgu. Lekarze są zgodni, że bogata w przeciwutleniacze i nienasycone tłuszcze dieta z dużą ilością ryb, drobiu, warzyw i owoców, a zmniejszoną czerwonego mięsa, może obniżać ryzyko zarówno Alzheimera, jak i chorób serca oraz udaru.

Szałwią w Alzheimera


W 1597 r. John Gerard wysnuł teorię o tym, że szałwia poprawia pamięć. Po ponad 400 latach brytyjscy uczeni z Uniwersytetu Newcastle i Uniwersytetu Northumbria dowiedli jej trafności. Badali oni grupę 44 osób, którym podano tabletki zawierające olejek z szałwi bądź placebo. Okazało się, że ci, którzy zażyli szałwię, osiągnęli lepszy wynik w teście na przypominanie sobie słów. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że składniki tego zioła podwyższają poziom związku chemicznego związanego w mózgu z procesem zapamiętywania. Swe wyniki opublikowali w piśmie naukowym "Pharmacology, Biochemistry and Behaviour". Zdaniem uczonych, poprawiające pamięć zioło mogłoby być stosowane w leczeniu Alzheimera.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki