Logo Przewdonik Katolicki

Miłość to najskuteczniejsze narzędzie komunikacji

Małgorzata Bilska
fot. Sergio Anelli/Electa/Mondadori Portfolio/Getty Images

Jezus stwarza członkom wspólnoty nieustanne szanse do tego, żeby się nawracać. W ogóle nie uzależnia miłości od kar czy posłuszeństwa. Rozmowa z biblistą ks. prof. Marcinem Kowalskim.

Świat ceni dziś tzw. kompetencje miękkie, czyli umiejętności, które pozwalają nawiązywać relacje z ludźmi i skuteczniej z nimi współpracować. O komunikacji interpersonalnej, czyli komunikowaniu się ludzi twarzą w twarz, wiemy coraz więcej, dzięki odkryciom z dziedziny psychologii. Ksiądz Profesor analizuje porozumiewanie się Jezusa, Jego uczniów i pierwszych chrześcijan opisane w Nowym Testamencie. Czy to nowa sfera badań, czy też teologowie mają już takie tradycje?
– Komunikacja jako obszar badań biblistów liczy sobie już bardzo wiele lat. W naszym kręgu zainteresowań od dawna już znajdowała się retoryka, począwszy od tej starożytnej aż po współczesną. Była ona tak ważna, że w dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej Interpretacja Pisma św. w Kościele (1993) została podniesiona do rangi metody badania tekstów biblijnych. Dawniej patrzono na nią jednak inaczej niż dziś. Badano język nadawcy, styl wypowiedzi, wyrażenia, figury mowy. Aktualnie język interesuje nas nie tylko ze względu na walory perswazyjne, ale także jako kod, który służy do osiągania porozumienia w spotkaniu osób. Dostrzega się też przekaz ciała, w tym emocje. Język komunikuje nie tylko konkretne treści, ale jest nośnikiem wartości. Buduje także wspólnotę.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 5/2024, na stronie dostępna od 29.02.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki