Logo Przewdonik Katolicki

Duszpasterstwo ze względu na zróżnicowanie

ks. Artur Stopka
Pielgrzymka kobiet i mężczyzn do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich po hasłem „Odnowa i pojednanie”. Piekary Śląskie, 26 maja 1974 r. fot. Andrzej Stolarczyk/FOTONOVA/East News

Wydaje się oczywistością, że potrzeby duchowe kobiet i mężczyzn są zróżnicowane. A jednak w praktyce niejednokrotnie odchodzi się od dawnych, ściśle rozgraniczonych duszpasterstw stanowych. Jeśli już się je różnicuje, to z innych powodów.

W programie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych w pewnej parafii na południu Polski znalazły się – oprócz nauk ogólnych i nauk dla młodzieży – następujące punkty: „Nauka stanowa dla mężczyzn” oraz „Nauka stanowa dla kobiet”. Kiedyś właśnie takie dwie konferencje były uważane za obowiązkowy element każdych parafialnych rekolekcji. Dziś sprawa nie jest już tak oczywista.

Kobiety z mężczyznami
W innej parafii, leżącej w odległości zaledwie 80 km od wspomnianej wyżej, podczas odbywających się niemal w tym samym czasie rekolekcji zaplanowano – zamiast osobnych nauk dla kobiet i dla mężczyzn – „Naukę dla małżonków do piętnastego roku małżeństwa” oraz „Naukę dla małżonków po piętnastu latach małżeństwa”. Oprócz tego specjalną Mszę z adresowaną do nich nauką przygotowano dla mieszkających w parafii seniorów. W kolejnej parafii w tej samej okolicy podczas rekolekcji w Wielkim Poście nie było konferencji dla kobiet i dla mężczyzn. Zamiast nich kaznodzieja wygłosił dwie „nauki stanowe dla matek i ojców”.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 36/2024, na stronie dostępna od 03.10.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki