Logo Przewdonik Katolicki

Mało ewangeliczna militaryzacja

ks. Artur Stopka
Żołnierze Chrystusa podczas Mszy z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, 16 sierpnia 2020 r. fot. Tomasz Gzell/pap

Kościół w Polsce stara się na różne sposoby zatrzymać i zaktywizować mężczyzn. Między innymi odwołuje się do symboliki walki i wojskowości. Co może z tego wyniknąć?

Żeńskokatolicki: to brzmiące jak inwektywa określenie od wielu lat pojawia się w połączeniu z utyskiwaniami, żalami i ostrzeżeniami dotyczącymi odchodzenia mężczyzn od Kościoła. Zjawisko, obecne pod wieloma szerokościami geograficznymi, dotyczy również Kościoła katolickiego w Polsce. Potwierdzają je twarde liczby.

Charakter kobiecy
W roku 2015 Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport poświęcony religijności i aktywności kobiet w Kościele w Polsce. Zgodnie z ostatnim zdaniem tego opracowania, nie ulega wątpliwości, że dzisiaj nasza wspólnota ma charakter zdecydowanie kobiecy. Kategoryczność tak sformułowanego wniosku autorzy raportu próbowali łagodzić, cytując znanego amerykańskiego socjologa Rodneya Starka, który napisał w 1995 r., że kobiety w pierwotnym Kościele odgrywały istotniejszą rolę niż dzisiaj. Nie zmieniło to jednak wymowy ich dzieła.
Badania ISKK, przeprowadzone na zlecenie Rady Duszpasterstwa Kobiet Konferencji Episkopatu Polski, potwierdziły właściwie to, co widać było gołym okiem. Coraz śmielej stawia się więc pytanie, dlaczego wielu mężczyzn uważa, że Kościół nie jest dla nich. Czy to prawda, że swój przekaz i działalność duszpasterską adresuje przede wszystkim do przedstawicielek płci żeńskiej? Czy rzeczywiście w jego działaniach nastąpiło w minionych dekadach znaczące przesunięcie akcentów, które sprawia, że faceci się w nim nudzą i czują piątym kołem u wozu? Jak to w ogóle możliwe w instytucji i we wspólnocie, w której to mężczyźni pełnią najważniejsze funkcje?

PK-37.jpg

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 37/2020, na stronie dostępna od 07.10.2020

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki