Logo Przewdonik Katolicki

Jak gołębica

Wojciech Żmudziński SJ
fot. WIN-Initiative/NelemanGetty Images

Najbardziej rozpowszechnionym symbolem Ducha Świętego jest gołębica. Czy rzeczywiście Duch Święty jest podobny do ptaka znanego nam z miejskich parków?

W Ewangelii według Jana czytamy, że podczas chrztu w Jordanie Jan Chrzciciel ujrzał nad Jezusem „Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim” (J 1, 32). Nie porównuje Ducha Świętego do gołębicy, lecz do sposobu, w jaki gołębica zstępuje z nieba. Podobnie relacjonuje chrzest Jezusa ewangelista Łukasz: „Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego, w postaci cielesnej niby gołębica” (Łk 3, 11). Nie wyglądał jak gołębica, lecz zstępował podobnie, jak zstępuje gołębica, i na dodatek widzialnie. Relacja ewangelistów nie mówi więc o gołębicy unoszącej się nad Jezusem, lecz o Duchu Świętym zstępującym podczas Jego chrztu w podobnie realny sposób.
Znane nam relacje nie pozwalają rozstrzygnąć, kto widział tak przychodzącego Ducha Świętego.
 

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 20/2024, na stronie dostępna od 06.06.2024

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki