Logo Przewdonik Katolicki

Odbudować zaufanie

ks. Artur Stopka
Katedra Oliwska w Gdańsku 2021 r. | fot. Karol Makurat/Reporter/East News

Dotychczasową formę oddziaływania Kościoła na politykę trzeba zastąpić mozolną pracą u podstaw i formowaniem wiernych świeckich, bo przecież polityka jest ich domeną. Niezbędne jest też zbudowanie na nowo relacji zaufania, opartej na wspólnej trosce o los ojczyzny i każdego z jej mieszkańców.

Na początku grudnia 2001 r. radio RMF informowało, że dużą rezerwę wobec Unii Europejskiej, którą polski episkopat prezentował na początku lat 90., zastąpiła przychylność. W dość obszernym materiale, który do dziś można znaleźć na stronach internetowych rozgłośni, zaznaczono jednak, że nie wszyscy ówcześni biskupi popierali wejście naszego kraju do UE. Prymas Józef Glemp zapewniał jednak, że w sprawie integracji nie ma rozłamu w episkopacie, a głosy sprzeciwu są rzeczą naturalną. „Nie bez znaczenia jest fakt, że orędownikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej jest papież Jan Paweł II” – odnotowano.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 44/2023, na stronie dostępna od 07.12.2023

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki