Głęboko teologiczne, charyzmatyczne, dotykające emocji i budzące emocje, poruszające duszę, wciągające – tak odbiorcy często opisują obrazy Ostapa Łozińskiego, wybitnego lwowskiego artysty.
Z serca Lwowa
Urodził się w 1983 r. i od początku był zanurzony w sztuce. Jego ojciec, Taras, jest znanym kolekcjonerem i artystą, założycielem Instytutu Zbiorów Ukraińskich Zabytków Artystycznych Towarzystwa Naukowego im. Tarasa Szewczenki. W 2004 r. Ostap ukończył Lwowskie Kolegium Sztuk Zdobniczych, w 2006 Lwowską Narodową Akademię Sztuk Pięknych, potem studiował jeszcze w Instytucie Historii Naturalnej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W 2009 r. był stypendystą „Gaude Polonia”, programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
Od 2006 r. pracował w Muzeum Narodowym św. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie, gdzie był kierownikiem prac wystawienniczych, kuratorem wystaw i projektów wystawienniczych. Od roku 2011 był również kuratorem projektów wystawienniczych w galerii Iconart dla współczesnej sztuki sakralnej. Od 2017 r. wykładał na kursie teoretyczno-praktycznym „Podstawy kompozycji” w Szkole Ikonografii Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu w Radruż.
Artysta mieszkał i pracował na lwowskim starym mieście, był bardzo charakterystyczną postacią, mającą udział w kształtowaniu kulturowego krajobrazu Lwowa.

Pełna treść artykułu w Przewodniku Katolickim 17/2022, na stronie dostępna od 01.06.2022